Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fizjoef/domains/fizjo-effect.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
Terapia Suchego Igłowania - Igłoterapia, Leczenie Bólu Rzeszów
Suche igłowanie

Ciało człowieka zbudowane jest z wielu komórek i elementów. Są one ze sobą nierozerwalnie powiązane, a prawidłowe funkcjonowanie jednych zależne jest od drugich. Ból pojawiający się w danym obszarze ciała, może więc mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Ponadto, prawdziwe źródło bólu odczuwanego przez człowieka, może być niejednokrotnie zlokalizowane w zupełnie innym miejscu niż się tego spodziewamy. Z powodu uwrażliwienia w ośrodkowym układzie nerwowym, człowiek może odczuwać ból płynący z jednego nadwrażliwego obszaru - punktu spustowego, w miejscu odległym od rzeczywistego jego źródła.

Źródła niechcianego bólu

Suche igłowanie
Punkty spustowe pojawiają się zazwyczaj w obrębie powięzi mięśnia lub brzuśca mięśniowego. Co może być bezpośrednią przyczyną ich powstawania? Przede wszystkim urazy i naciągnięcia, ale również przeciążenia mięśni na wskutek dużego obciążenia, albo ostre nadużycia w obrębie mięśni. Przeciążenia niejednokrotnie powstają przy pracy ekscentrycznej – jest to sytuacja, kiedy mięsień w trakcie normalnej pracy ulega wydłużeniu.

Punkty spustowe mogą powstawać również pod wpływem czynników psychologicznych. Chodzi tutaj np. o sytuacje, kiedy to w wyniku stresu mięśnie są bardzo napięte. Duży wpływ na powstawanie punktów spustowych mają również problemy metaboliczne oraz zaburzenia hormonalne, jak też braki witamin takich jak magnez lub witamina B.

MPS – zespół bólu mięśniowo-powięziowego

Aktywne punkty spustowe mogą powodować ból w spoczynku, który dodatkowo nasila się podczas rozciągania i skurczu mięśnia. Istnieją również punkty spustowe latentne, które to nie wywołują samoistnego bólu, ale może się on jednak pojawić przy nacisku na punkt. Dosyć powszechną przypadłością wśród wielu osób jest zespół bólu mięśniowo-powięziowego, czyli MPS. Dolegliwości te dotykają zwłaszcza sportowców. Zespół ten jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Szacuje się, że stanowi on przyczynę nawet trzydziestu procent wizyt lekarskich. Jednak niejednokrotne brak dokładnej diagnozy powoduje, że pacjent odwiedzić musi różnych specjalistów, ponieważ żaden z nich nie jest w stanie mu pomóc. Ból MPS jest tak trudny do zdiagnozowania, ponieważ czasem odczuwa się go w miejscu odległym od faktycznego źródła jego występowania.

Terapia suchego igłowania działa poprzez uszkodzenie skurczowych punktów spustowych, płytek motorycznych, a być może nawet dystalnych części nerwów. To właśnie te kontrolowane mikrouszkodzenia rozpoczynają proces skutecznej regeneracji. Wbijanie igieł może być oczywiście dla pacjenta nieprzyjemne. Jednak jest to działanie konieczne, które umożliwia poluzowanie włókien mięśniowych, a tym samym prowadzi do ustąpienia wszelkich nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, z którymi zmagał się pacjent.

Suche igłowanie a akupunktura

Wykorzystanie igieł do zabiegu może być kojarzone z akupunkturą. Jednak tak naprawdę to podobieństwo ogranicza się tutaj tylko i wyłącznie do wykorzystania tych samych narzędzi. Suche igłowanie to zabieg, który nie jest w żadnym wypadku elementem medycyny chińskiej. To nowatorski zabieg fizjoterapeutyczny, który prowadzony jest w oparciu o fachową wiedzę medyczną. Musi być prowadzony przez odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę.

Efektywność zabiegu igłoterapii

Trzeba pamiętać o tym, że suche igłowanie należy traktować jako wewnątrzmięśniową terapię manualną. Efektywność tej metody zależna jest od kilku czynników, a przede wszystkim od bardzo dokładnego odnalezienia punktu spustowego. Specjalista musi więc wykonywać zabieg bardzo precyzyjnie. Chodzi tutaj bowiem o to, aby terapeuta znalazł punkt spustowy w obrębie mięśnia, a następnie dokładnie w ten punkt skierował igłę akupunkturową. Takie działanie możliwe jest tylko i wyłącznie w oparciu o szczegółową trójprzestrzenną wiedzę anatomiczną. Tak więc poddając się zabiegowi, warto udać się do najlepszego i odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty.

Przeciwwskazania do zabiegu

Igłoterapia Rzeszów Każdemu zabiegowi towarzyszą pewne reakcje pozabiegowe. Zaliczamy do nich między innymi siniaki lub obolałość miejsca nakłucia, która może utrzymywać się przez około dwa dni. Natomiast inne komplikacje można całkowicie wyeliminować i wykluczyć, jeżeli tylko terapeuta przeprowadzi zabieg w sposób dokładny i profesjonalny. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zna on doskonale anatomię człowieka oraz dodatkowo bierze pod uwagę wszelkie przeciwwskazania do zabiegu. Zasadnicze przeciwwskazania to:

Metodę suchego igłowania bardzo często wykorzystuje się w pracy ze sportowcami. Są oni bowiem szczególnie narażeni na urazy mięśni. A tego typu terapia pozwala im pozbyć się bólu i odzyskać sprawność.

Suche Igłowanie Rzeszów

Jeżeli tylko dostrzegasz u siebie jakiekolwiek symptomy MPS i od dłuższego czasu ciągle odwiedzasz lekarzy, warto rozważyć poddanie się zabiegowi z wykorzystaniem suchych igieł. Jest to innowacyjna i skuteczna metoda, która skutecznie niweluje dolegliwości bólowe. Skontaktuj się z Fizjo-Effect i zapisz na zabieg!