Napięciowy ból głowy jest bodaj najczęściej występującym samoistnym bólem, nie wywoływanym przez inne schorzenia. Dotyka on około 20-40% populacji, głównie w wieku 35-40 lat. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Zalicza się go do grupy schorzeń neurologicznych i bólów typu uciskowego. Cierpiący nań pacjenci odczuwają go przeważnie obustronnie, głównie w okolicach skroni, ale i również w okolicy czoła, tyłu głowy, okolic ucha, szczęki lub nawet karku. Bardzo rzadko odnosi się do górnej część pleców. Oprócz samego ucisku, ból ten opisywany jest także jako: rozproszony, opasujący czy pasmowy, z określeniem nasilenia jako: łagodny lub umiarkowany.
Przyczyna tego typu bólu nie jest do końca poznana. Jako jego etiologię, wskazuje się czynniki zaburzające równowagę neuroprzekaźników i nadmierne napięcie mięśni. Do grupy „pewniaków” zalicza się także: stres, napięcie emocjonalne, depresja, niepokój, zmiany pogody, przemęczenie i mała ilość snu czy nadużywanie kofeiny i odwodnienie. Także używki np. narkotyki i alkohol, papierosy; zmiany hormonalne (głównie u kobiet); spanie w niewygodnej pozycji; bruksizm (zgrzytanie zębami), artretyzm; przyjmowanie niektórych leków od bólu głowy; same urazy głowy; zmęczenie oczu; utrzymywanie głowy w jednej pozycji przez długi czas mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia.
Nawiązując do ostatniego z wymienionych czynników, długo utrzymywaną w jednej pozycji głową, mówi się już o pladze „komputerowego bólu głowy”. Bardzo często to właśnie stałe napięcie mięśni spowodowane zbyt długim przesiadywaniem przed monitorem coraz częściej się przyczynia do tego typu objawów.
I choć u sporej grupy dotkniętych tą dolegliwością występuje ona w sposób epizodyczny (objawy pojawiają się maksymalnie do 14 dni w miesiącu), to u niewielkiej społeczności potrafi utrzymywać się w sposób ciągły (co najmniej 15 dni w miesiącu, przez 3 kolejne miesiące) wraz z długotrwałymi nawrotami. W skrajnych przypadkach, bólowi napięciowemu, może towarzyszyć światłowstręt.
Poza objawami związanymi z samym bólem głowy pacjenci czasami zgłaszają także: lekkie nudności, stany lękowe, zmniejszony apetyt.
W diagnostyce tego typu bólu, rozpoznanie stawiane jest na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego. A ból musi spełniać cechy charakterystyczne dla napięciowego bólu głowy.
Ze względu na upowszechnienie tego problemu, napięciowy ból głowy jest bardzo często bagatelizowany bez podejmowania prób leczenia specjalistycznego. Przeważnie pierwszym odruchem, na który decydują się osoby dotknięte dolegliwościami bólowymi jest zażycie substancji przeciwbólowych.
Owszem, w leczeniu doraźnym tego typu przypadłości zaleca się medykamenty, ale należy to robić jedynie po konsultacji z lekarzem. Najczęściej stosowane są: leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy, ketoprofen. Do nich można włączyć specyfiki zawierające kodeinę. U osób, ze wzmożonym napięciem mięśni, można zastosować leki miorelaksacyjne np. tyzanidynę czy baklofen. W długotrwałej profilaktycznej kuracji farmakologicznej polecane są: wenlafaksyna, mianseryna czy amitryptylina.
Okazuje się, że poza farmakologią, napięciowy ból głowy może podlegać działaniom terapeutycznym.
Wśród skutecznych metod leczniczych redukujących dolegliwości bólowe wymienić można techniki relaksacyjne. Coraz większe uznanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych zyskuje terapia manualna wykonywana przez fizjoterapeutów. W jej obszarze mieszczą się techniki mięśniowo-powięziowe tkanek okolicy głowy, szyi i barków; techniki manualne w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa; terapia stawów skroniowo-żuchwowych; techniki kompresji i dekompresji czaszki; uaktywnienie punktów spustowych; masowanie przestrzeni karku i różnorodne terapie narzędziowe.
Skuteczne są również zabiegi uzupełniające jak: akupunktura, kinesiotaping, zabiegi fizykalne i masaże. W grupie zabiegów fizykoterapeutycznych powodzeniem cieszą: ultradźwięki, laser i prądy TENS.
W profilaktyce bólu nie należy zapominać o regularnej aktywności fizycznej, zachowaniu higieny i dyscypliny snu i czasu pracy, regularnych posiłkach oraz dostatecznym nawadnianiu i edukacji pacjenta. Leczenie profilaktyczne powinno być kontynuowane przez okres 3–6 miesięcy.
Jeżeli potrzebujesz pomocy naszego fizjoterapeuty w leczeniu napięciowego bólu głowy, jego diagnostyce zapraszamy do KONTAKTU.
Dobry fizjoterapeuta Rzeszów