Rehabilitacja po złamaniu kości kończyny górnej – Gabinet Medycyny Manualnej i Osteopatii Fizjo-Effect Rzeszów. Sprawny kręgosłup, sprawne kończyny to podstawa naszej egzystencji. Czasem nie zdajemy sobie sprawy ile im zawdzięczamy, dopóki jedna z nich zostanie uszkodzona w wyniku np. urazu i wymagać będzie czasowego unieruchomienia.
A uraz może powstać na wiele sposobów. Najczęściej w wyniku aktywności fizycznej, upadku, uderzenia lub zbyt dużego obciążenia. W przypadku złamania kończyny można mówić o obrażeniu niebezpiecznym dla zdrowia. W jego wyniku dochodzi do przerwania struktury kości. Może ono wystąpić np. z przemieszczeniem odłamków kostnych, co często skutkuje groźnymi powikłaniami i komplikacjami. Wówczas wymaga jak najszybszej pomocy.
Wobec złamania kończyny nie sposób przejść obojętnie. Rozpoznanie zwykle nie stanowi większego problemu. Silny ból, obrzęk, krwiak, spore zasinienia, brak możliwości poruszania kończyną, zniekształcenie obszaru, czasem zanik tętna poniżej uszkodzonego miejsca. jednoznacznie ukierunkowują podejrzenia na ten rodzaj kontuzji.
Wbrew powszechnemu mniemaniu złamanie to nie tylko przerwanie ciągłości kości. Zwykle obrażenia są znacznie poważniejsze, gdyż oprócz kości uszkodzeniu przeważnie ulegają otaczające ją struktury: tkanki miękkie, receptory czucia głębokiego (proprioreceptory), nierzadko naczynia i włókna nerwowe.
W przypadku złamania leczenie polega na przywróceniu pierwotnego kształtu kończyny i jej utraconych funkcji. Po uprzedniej diagnozie, w oparciu o badanie obrazowe (najczęściej RTG) zwykle zakłada się pacjentowi opatrunek gipsowy lub ortezę. No chyba, że jest to skomplikowany przypadek (złamanie z przemieszczeniem, wieloodłamowe, itp.) wówczas wymagać będzie leczenia operacyjnego. Zabieg operacyjny umożliwi prawidłowe zrośnięcie złamanych kości.
Niestety, proces zrośnięcia się samych kości często nie jest tożsamy z przywróceniem dawnej sprawności kończyny i nie zawsze przebiega zgodnie z oczekiwaniami. W jego trakcie mogą nastąpić powikłania: zakrzepy, zatory, zastoje krwi i limfy, uciski nerwów, nieprawidłowy zrost. Tu okazuje się pomocna rehabilitacja po złamaniach kończyny górnej. Bez niej, po złamaniu łatwo może dojść do zaburzenia sił i wzajemnej współpracy mięśni, powstania patologicznych napięć mięśniowych i przykurczy, nienaturalnego ułożenia kończyny, deficytu ruchowego, ograniczeń ruchomości w stawie, zaburzenia równowagi statycznej i dynamicznej i wielu innych. Nadzieje na niedopuszczenie tego typu zjawisk daje prawidłowo prowadzone postępowanie, którego efekty czasem mogą być widoczne po kilku lub kilkunastu tygodniach. Ale z pewnością nastąpią.
Wprawdzie rehabilitacja po złamaniu kończyny górnej w pełnym zakresie jest możliwa dopiero po usunięciu opatrunku gipsowego, nie oznacza to jednak faktu, że takowa nie może być rozpoczęta wcześniej. Już w pierwszych dniach bezpośrednio po urazie możliwe jest – a nawet wskazane – włączenie ukierunkowanego postępowania fizjoterapeutycznego, którego zadaniem jest zmniejszenie wystąpienia ryzyka zakrzepicy, ukrwienia kontuzjowanych obszarów (ukrwienie poprawia odżywianie, a tym samym przyspiesza regenerację), zapewnienia ruchomości sąsiednich stawów i poprawa funkcji oddechowych. Na tym etapie rehabilitacji kończyny górnej stosuje się ćwiczenia izometryczne polegające na czynnym napinaniu mięśnia bez zmiany jego długości (bez wykonywania ruchu), ćwiczenia synergistyczne (służące podtrzymaniu sprawności mięśni objętych opatrunkiem gipsowym i przeciwdziałające powstawaniu zaników spowodowanych bezruchem) zarówno kontralateralne i ipsilateralne.
W czasie rehabilitacji kończyny górnej po złamaniach pacjent uzyskuje informację jak radzić sobie ze sprzętem pomocniczym i instrukcje do samodzielnego ćwiczenia w domu. W razie potrzeby wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęty wspomagające przywrócenie mobilności: rotory do usprawniania rąk, podwieszki czy podpórki. Czasem niezbędną okazuje się neuromobilizacja. W procesie szybszego powrotu do zdrowia stosuje się także zabiegi fizykalne z zakresu: laseroterapii, krioterapii, magnetoterapii czy elektrostymulacji.
Prawidłowa rehabilitacja kończyny górnej po złamaniach z reguły przynosi zadowalające efekty. Zwłaszcza w przypadku osób starszych zapobiega inwalidztwu, przedłuża komfort życia i poprawia jego jakość. Jeżeli potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty zapraszam do KONTAKTU i do mojego gabinetu fizjoterapeutycznego.
Gabinet Fizjoterapeutyczny Rzeszów