Rehabilitacja po złamaniu kończyny dolnej – Silne uderzenie, intensywny trening czy upadek, zwłaszcza w podeszłym wieku, mogą doprowadzić do złamania kończyny dolnej. Objawy takowego złamania mogą być różnorodne i zależą od miejsca i rodzaju uszkodzenia. Z pewnością łączy je wspólny mianownik: spory ból i ograniczona możliwość obciążenia uszkodzonej kończyny. Poza tym, złamaniu towarzyszy obrzęk, zasinienie, czasem utrata czucia w kończynie. Innymi jeszcze będą złamania wieloodłamowe czy otwarte. Tam obrażenia są znacznie poważniejsze. W przypadku każdego złamania należy jak najszybciej unieruchomić i ustabilizować kończynę, potencjalną ranę zabezpieczyć jałowym opatrunkiem, okolicę obłożyć schładzającym żelpakiem lub lodem i jak najszybciej dostarczyć poszkodowanego do lekarza.
Jeśli złamanie nogi należy do skomplikowanych, będzie wymagać leczenia operacyjnego – zespolenia odłamów za pomocą: śrub, gwoździ, prętów, płytek, ich ustabilizowania, tak aby kość mogła prawidłowo się zrosnąć. W przypadku lżejszych złamań, po właściwym nastawieniu złamanej kości, nogę unieruchamia się w opatrunku gipsowym, szynie stabilizującej czy aparacie zgięciowym lub wyprostnym. W przypadkach skomplikowanych złamań, warto mieć na uwadze fakt, że uszkodzeniu ulegają również włókna i połączenia nerwowe. Wprawdzie można je zespolić ale ich regeneracja trwa wyjątkowo długo – nawet do dwóch lat. Dotknięte tak długim niedowładem kończyny obarczone są ryzykiem niepełnosprawności.
W przypadku osób starszych częstym urazem są złamania szyjki kości udowej (standardowy upadek na biodro). Kiepsko rokują, zwłaszcza ze względu na powszechną w tej grupie wiekowej osteoporozę, utrudniającą i wydłużającą w znaczny sposób zrost kości. Również wiążą się z pogorszeniem jakości życia i powiązanymi z tym rodzajem kontuzji powikłaniami. Zwykle złamania tego typu kończą się endoprotezoplastyką – wycięciem zmienionego chorobowo segmentu organizmu i wszczepieniu elementu sztucznego, przejmującego funkcję uszkodzonej struktury.
Kolejnym etapem powrotu do zdrowia po złamaniu kończyny dolnej będzie jak najszybsze wdrożenie, prawidłowo prowadzonej rehabilitacji. Największym błędem jest obiegowe przekonanie, że złamanej kończyny nie wolno ruszać. Otóż można, a nawet powinno się to robić.
Rehabilitacja po złamaniu kończyny dolnej ma za zadanie przyspieszenie powrotu pacjenta do sprawności, odwróceniu negatywnych skutków unieruchomienia, a także dąży do odzyskania w sposób maksymalnie możliwy – utraconych funkcji kończyny.
Szybkie rozpoczęcie postępowania rehabilitacyjnego przyczynia się do uniknięcia powikłań, jak: kłopoty ze zrostem kości, przykurcze mięśni, zmiany troficzne skóry, zastoje, zakrzepy, obrzęki. Dlatego już w momencie unieruchomienia kończyny należy wykonywać delikatne ćwiczenia i poruszać kończyną na tyle, na ile będzie można.
Po wstępnej ocenie stanu zdrowia pacjenta i jego możliwości rehabilitant przygotowuje plan postępowania. Jedną z pierwszych czynności jest zaznajomienie chorego ze sprzętem medycznym jak kule łokciowe, później chodziki, balkoniki. Kolejną, jest rozpoczęcie pracy z pacjentem nad jego mobilnością i przywróceniem właściwego zakresu ruchu. Szczególnie istotne będą tu ćwiczenia mięśni (gdyż to one są właściwą pompą dla krwi żylnej) i sąsiednich do okolicy złamania stawów. W przypadku problemów z bodźcami nerwowymi, fizjoterapeuta może zalecić tzw. neuromobilizację.
Ważnym jest również stopniowe obciążanie złamanej kończyny, zarówno przy siedzeniu (cała stopa powinna być ułożona na podłożu), jak i po rozpoczęciu chodzenia. Doskonałą pomocą będzie wykorzystanie wagi łazienkowej, która pokazuje pacjentom siłę nacisku chorej kończyny.
Rehabilitację kończyny dolnej warto wspomóc ćwiczeniami naczyniowymi i unoszeniem kończyny ku górze. Rekonwalescencję przyspieszają, przynosząc zarazem ulgę w bólu lub przeczulicy, zabiegi fizykoterapeutyczne, tj.: laseroterapia, elektrostymulacja (dodatkowo działa wzmacniająco na mięśnie i zapobiega ich zanikom), krioterapia czy magnetoterapia. Wreszcie, uzupełnienie kuracji stanowić mogą także masaże oraz kinesiotaping.
Warto pamiętać – szybka i właściwa rehabilitacja po złamaniu kończyny dolnej, indywidualnie dobrane zabiegi w sposób znaczny zmniejszają ryzyko powikłań, skracają powrót do zdrowia i poprawiają ogólne funkcjonowanie organizmu.
Jeżeli potrzebujesz fizjoterapeuty po złamaniu nogi – kości udowej, piszczelowej, po złamaniu kostki zapraszam do KONTAKTU. Od lat prowadzę rehabilitację pacjentów po urazach i złamaniach i mam w tym bardzo duże doświadczenie.
Dobry fizjoterapeuta Rzeszów