Masaż nóg – Każdego dnia tysiące osób doświadcza codziennego zmęczenia, braku sił witalnych, skurczy mięśniowych, obrzęków nóg czy stresu. Próbuje sobie przy tym tym radzić własnymi, domowymi sposobami albo bagatelizuje problem, przechodząc obok niego obojętnie. Szczególnie osoby pracujące wiele godzin w pozycji stojącej cierpią na przypadłości związane z napięciem mięśni karku, zbytnim obciążeniem kręgosłupa, bólami mięśni pleców, a także obrzękami nóg.
Spuchnięte i obolałe kończyny, pojawiające się skurcze łydek skutecznie złagodzić może masaż. Masaż nóg jest w stanie odprężyć, wyciszyć i uspokoić. Poprawia przy tym przepływ krwi w kończynach, a przy okazji przyczynia się do poprawy trofiki (odżywienia) i dotlenia tkanek. Odprowadzając krew żylną i limfę zmniejsza wspomniane obrzęki. Wreszcie, wpływa na jakość przemiany materii i przyspiesza proces oczyszczenia organizmu z toksyn.
W zależności od dolegliwości lub potrzeb można zastosować masaż nóg: klasyczny, segmentarny, relaksacyjny lub limfatyczny. Każdy z nich opiera się na opracowanym schemacie przy użyciu technik manualnych. O ile masaż klasyczny nóg rozpoczyna się od stopy i stawu skokowego, poprzez podudzie, staw kolanowy i dalej ku górze, wykorzystując techniki: głaskania rozcierania, ugniatania oklepywania i wibracji, o tyle w masażu segmentarnym opracowanie kończyn górnych masażysta wykonuje od odcinka lędźwiowego, następnie kości krzyżowej, poprzez pośladki, grzebienie biodrowe, wstrząsanie miednicy, masaż uda, staw kolanowy i dół podkolanowy, podudzie, staw skokowy, kończąc na stopie. Techniki, poza paroma różnicami, przypominają te z masażu klasycznego.
Z kolei masaż limfatyczny nóg to zabieg specyficzny, o zgoła innej charakterystyce niż poprzednie. Prawidłowo wykonany ma za zadanie: pobudzić krążenie krwi i limfy ale też i ujędrnić i uelastycznić skórę, zredukować cellulit i obrzęki, przyspieszyć usuwanie toksyn, wspomóc odchudzanie i dietę oczyszczającą, złagodzić ból łydek. Bezpośrednio po nim zauważalna jest szybsza absorpcja siniaków i krwiaków. Ze względu na odczucia i efekty, ten rodzaj masażu nóg określa się jako zabieg pompująco-ugniatający. Technika jego wykonania polega na powolnych (10 – 15 ruchów na minutę) i delikatnych ale płynnych ruchach ugniatających kończyn dolnych – przesuwających, wyciskających i przepychających zalegającą chłonkę w kierunku węzłów chłonnych, zgodne z topografią naczyń limfatycznych. Limfatyczny masaż nóg przeprowadza się ręcznie lub z wykorzystaniem pneumatycznych rękawów/nogawek o głębokiej penetracji. Dzięki głębokiemu działaniu zabieg ten określany jest jako drenaż limfatyczny. Dla osiągnięcia i utrzymania spodziewanego efektu, masaż należy powtórzyć ok. 10 razy. Szczególnie polecany jest osobom które odczuwają objawy tzw. „ciężkich nóg” i kobietom po okresie ciąży. Jednakże zabieg ten można wykonać dopiero kilka tygodni po urodzeniu dziecka, gdyż drenaż limfatyczny ciała nie jest polecany ani w trakcie samej ciąży, ani nawet w okresie karmienia piersią.
Warto wiedzieć, że masaż limfatyczny nóg można wykonywać także profilaktycznie, zanim nogi doznają przeciążeń, na przykład przed: forsownymi wędrówkami, biegami długodystansowymi, weselem, imprezami tanecznymi, itp. Przy okazji warto wiedzieć, że przy limfatycznym masażu nóg może wystąpić parcie na pęcherz i zwiększona podaż wody.
Jak większość zabiegów także i masaż posiada pewną grupę przeciwwskazań. Należą do nich nowotwory, wszelkiego rodzaju choroby zakaźne, podwyższona temperatura, choroby skóry, wspomniana ciąża i okres karmienia piersią, ostry obrzęk płuc, choroby układu sercowo–naczyniowego, urazy tkanek miękkich, uszkodzenia skóry, zakrzepica żylna, wmontowany rozrusznik serca, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, zapalenie naczyń chłonnych, zaburzenia ciśnienia tętniczego, jaskra.
Fizjo-Effect Gabinet Masażu Rzeszów