Masaż leczniczy całościowy kręgosłupa. Brak ruchu, siedzący tryb życia, zła dieta połączona z nadwagą, permanentne życie w stresie nie przyczyniają się do kondycji naszego organizmu. Jednymi z pierwszych objawów takiej bytności są przeciążenia i pojawiające się tego objawy w postaci bólu pleców czy napięć w okolicy karku. Ból kręgosłupa może być również pochodną rozpoczętych zmian zwyrodnieniowych w stawach, krążkach międzykręgowych, zaburzeniach struktur mięśniowo-więzadłowych kręgosłupa czy ucisków korzeniowych. Ponadto w miejscach napięcia często dochodzi do konfliktu mięśniowo-więzadłowo-nerwowego, prowadzącego do niepożądanych zmian, a ból jest tylko oznaką patologii i sygnałem alarmowym zarazem do natychmiastowego podjęcia działań.
Jeśli problemy z plecami lub kręgosłupem wystąpiły nagle, ujawniając się w sposób ostry, uniemożliwiający jakiekolwiek działanie, wówczas jedynym co można w takim przypadku zrobić jest przyjęcie pozycji przeciwbólowej (antalgicznej) i podanie leków przeciwbólowych. Jeśli w dłuższym czasie przynosi to niewielkie korzyści, wymagane będzie podanie blokady i, w przypadku poprawy samopoczucia, wprowadzenie zabiegów fizykalnych.
Po ustąpieniu bólu warto zdecydować się na masaż leczniczy kręgosłupa lub całego grzbietu. Fizjoterapeuta sam zadecyduje czy niezbędnym okaże się masaż klasyczny czy też masaż segmentarny.
Masaż leczniczy kręgosłupa jest doskonałym remedium na ból pleców, pozbycie się zmęczenia, bezsenność, a redukując tkankę tłuszczową także na zmniejszenie nadwagi. Poprzez swoje oddziaływanie i odpowiedź organizmu masaż leczniczy jest w stanie zredukować napięcie mięśni ale także działając przeciwbólowo, poprawia samopoczucie i przynosi ogólne odprężenie. Działa mobilizująco. Stosowany na plecy jest w stanie, z bardzo dobrym skutkiem, poradzić sobie z licznymi dolegliwościami bólowymi okolic kręgosłupa – od lędźwi po kark. Redukuje sztywność dając uczucie sprawności i pozbycia się z pleców „zbędnego balastu”.
Fachowo wykonany masaż potrafi sobie poradzić z bólami napięciowymi i migrenowymi głowy. Pomaga również w przypadkach obrzęków limfatycznych, a polepszając przepływ limfy uśmierza nerwobóle i radzi sobie w kłopotach z przemianą materii. Usprawnia krążenie m. in. rozszerzając naczynia. Ma dobroczynny wpływ na mięśnie, wzmacniając i uelastyczniając tkankę mięśniową, stawy i ścięgna. Pozytywnie oddziaływuje na układ nerwowy, funkcjonowanie organów wewnętrznych i pracę układu odpornościowego.
Mimo, że całkowicie bezpieczny, masaż leczniczy pleców ma pewną grupę przeciwwskazań do których należą: wszystkie stany chorobowe przebiegające z wysoką temperaturą ciała – powyżej 38 ーC , krwotoki, krwiaki, ostre bakteryjne stany zapalne tkanek i narządów wewnętrznych, wymagające interwencji chirurgicznej, stany zapalne i choroby skóry, naczyniaki, tętniaki, osteoporoza w stanie zaawansowanym, miażdżyca w stanie zaawansowanym, nadciśnienie tętnicze krwi, epilepsja, choroby nowotworowe, schorzenia krwi, kamica nerkowa, ciąża, menstruacja.
Fizjoterapeuta Rzeszów