Kontuzja ścięgna Achillesa przydarza się bardzo często nie tylko profesjonalnym sportowcom czy ludziom uprawiającym regularnie jakieś sporty, ale także ludziom, którzy biegają czy intensywnie ćwiczą. Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w naszym ciele. Niemniej jednak jego rozmiar nie chroni go przed uszkodzeniem, wprost przeciwnie – ścięgno Achillesa jest najczęściej uszkadzanym ścięgnem w naszym organizmie. Jest ono bardzo wrażliwe i niczym pięta mitycznego bohatera bardzo często ulega kontuzjom i naderwaniom.
Uraz jakim jest kontuzja ścięgna Achillesa jest bardzo częsty. Samo ścięgno jest stworzone z dwóch mięśni, które budują łydkę: mięśnia brzuchatego łydki oraz mięśnia płaszczkowatego. Łączy się ono ze stopą, w okolicach guza piętowego. Ta konstrukcja mięśniowa pozwala nam zginać stopy, stawać na palcach czy podnosić i upuszczać stopy podczas stawiania każdego kroku. Kontuzjom związanym ze ścięgnem Achillesa ulegają przede wszystkim mężczyźni, którzy nagle decydują się na poprawienie kondycji i sylwetki.
Najczęściej rozpoczynają oni intensywny trening, bez wcześniejszego przygotowania, a jak wiadomo ćwiczenia wykonywane bez odpowiedniej rozgrzewki mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do zerwania lub naciągnięcia mięśnia.
Należy jednak mieć na uwadze to, że zerwanie lub naciągnięcie ścięgna Achillesa może nastąpić również podczas powtarzania jednego ruchu lub nadmiernego wysiłku. Bardzo często dochodzi do uszkodzenia ścięgna Achillesa podczas np. zerwania się do biegu. Głównymi objawami świadczącymi o tym, że stało się coś złego ze ścięgnem jest przede wszystkim siniak, obrzęk i ból występujący przy poruszaniu się. Początkowo odczuwamy go jedynie przy niektórych ruchach stopą – a z czasem pojawia się ostry i stały ból.
Rehabilitacja ścięgna Achillesa po urazach jest długa i wymaga od pacjenta cierpliwości i zaangażowania. Po urazie i wystąpieniu objawów związanych z uszkodzeniem ścięgna noga musi zostać unieruchomiona. Lekarz zakłada gips lub specjalny stabilizator na około trzy tygodnie. Jeżeli uraz nie jest poważny, lekarz może zlecić różne rodzaje fizykoterapii: ultradźwięki, laser lub krioterapię.
Cały proces leczenia ścięgna Achillesa jest prowadzony przy ścisłej współpracy lekarza prowadzącego, pacjenta oraz fizjoterapeuty. Bardzo istotne jest tu indywidualne podejście do każdego Pacjenta. Żadnego etapu leczenie nie należy przyspieszać czy pomijać, ponieważ może to prowadzić do powstania komplikacji. Rehabilitacja ścięgna Achillesa musi odbywać się pod opieką specjalisty fizjoterapeuty i najczęściej są to odpowiednio dobrane ćwiczenia.
Należy pamiętać o tym, że leczenie kontuzji ścięgna Achillesa jest procesem długotrwałym, a rehabilitacje trwają nawet 16 tygodni. Jednak przy odpowiedniej współpracy fizjoterapeuty, lekarza i pacjenta szansa na powrót do pełnej sprawności jest bardzo duża. Skontaktuj się z gabinetem Fizjo-Effect i umów na wizytę!
Gabinet Rehabilitacyjny Fizjo-Effect Rzeszów