Pinoterapia jest polską metodą stworzoną przez znanego doktora, Ferdynanda Barbasiewicza. Stanowi pomost między medycyną konwencjonalną oraz niekonwencjonalną. Łączy ze sobą techniki będące pochodnymi akupunktury, akupresury, refleksoterapii, techniki medycyny manualnej (terapia manualna), a także różnorodne techniki masażu i suche igłowanie. Dzięki temu całokształt pinoterapii stanowi kompleksową i coraz popularniejszą metodę leczenia.
Opisując metodę jaką jest pinoterpaia należy wspomnieć przede wszystkim o technikach medycyny naturalnej, technikach manipulacji krótkodźwigniowych, mobilizacji stawów, pinowania (czyli dziobania skóry specjalnymi gwoździami). Bardzo często metoda ta wychodzi z założenia, że wszystko jest możliwe i patrzy na pacjenta holistycznie, odchodząc od sztampowego postępowania. Opracowano także pionopresurę, która jest polską metodą łącząca dalekowschodnią akupresurę, akupunkturę, zachodnią refleksoterapię z naukami o powięziach, układzie nerwowym, somatycznym i wegetatywnym.
W różnych dolegliwościach bólowych pomóc może także terapia manualna. Jest to określenie obejmujące cały zestaw technik i metod, zajmujących się diagnostyką oraz leczeniem tak zwanych odwracalnych zaburzeń funkcjonalnych. Polega ona na mobilizacji, manipulanci oraz masażu stawów, ścięgien czy więzadeł, a także rozciąganiu, neuromobilizacji. Oprócz tego Pacjent otrzymuje cenne wskazówki dotyczące życia codziennego. Korzyści płynące z terapii manualnej to przede wszystkim skrócenie czasu leczenia, zmniejszenie lub wyeliminowanie zapalenia tkanek miękkich, szybszy powrót do normalnej aktywności fizycznej czy uniknięcie przewlekłej farmakoterapii. Terapię manualną stosuje się przede wszystkim w przypadku bólów kręgosłupa, migren, przemęczenia, wadach postawy, stanach napięcia mięśni czy nawet zaburzeniach snu.
Kolejną metodą bazującą na ucisku chorych miejsc jest klawiterapia. Jest ona metodą leczniczą polegającą na wzbudzaniu straconego przewodnictwa nerwowego poprzez ucisk chorego miejsca specjalnym przedmiotem zwanym „klawikiem”. Swoim kształtem przypomina on gwóźdź. Jest wykonywany ze stali chirurgicznej, która jest zaprojektowana i obrobiona tak, by klawik mimo swojej ostrości nie naruszał skóry pacjenta.
Wszystkie osoby, które są zainteresowane terapią manualną, klawiterapią czy pinoterapią zapraszamy do kontaktu.
Fizjoterapeuta Rzeszów