Staw skroniowo-żuchwowy umożliwia ruchy żuchwy, dzięki niemu spożywamy pokarmy, mówimy. Kiedy pojawiają się zaburzenia w tym stawie, możemy odczuwać ból, mogą wystąpić migreny, szumy w uszach, omdlenia, ale również skoliozy i inne wady postawy, mogą mieć wiele wspólnego z narządem żucia. Nieprawidłowe działanie stawu skroniowo-żuchwowego może powodować ból w obrębie twarzoczaszki, szyi, powodować bóle karku, ramion, barku czy nawet miednicy.
Problemu te biorą często swój początek właśnie w stawie skroniowo-żuchwowym. Aby uprościć nieco, możemy powiedzieć, że dysfunkcja ta spowodowana jest w przeważającej większości przez wady zgryzu. W wyniku tych wad, które mogą dotyczyć zarówno budowy, jak i ruchu włączają się mięśnie, które zmieniają układ szczęki i żuchwy, to wszystko wpływa na zmianę postawy ciała i napięcia mięśniowego. Jedne mięśnie pracują a inne się wyłączają. Stale napięte mięśnie powodują ból, przemieszczenie kręgów, a finalnie wypadniecie dysku. Kręgosłup bowiem nie jest sztywnym kijem, zmiana środka ciężkości będzie powodować jego skrzywienie.
Przy asymetrycznym ustawieniu żuchwy mięśnie się stale napinają co powoduje, ze są zakwaszone, oraz niedotlenione. To w konsekwencji powoduje ból.
Głowa sama z siebie nie boli, oczywiście wyłączając nowotwory, guzy, tętniaki – te mogą powodować ból. W dużej mierze ból spowodowany jest przez dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego i napięciem mięśni. Dlatego właśnie z zaburzeniami w tym stawie możemy łączyć migreny, szumy uszne, oraz zawroty głowy czy omdlenia. Te ostatnie związane są z przemieszczeniem żuchwy, która powoduje nacisk głowy stawu skroniowo-żuchwowego na tkanki mocno unerwione, które znajdują się za stawem i upośledza aparat przedsionkowy, odpowiadający za równowagę. Wówczas właśnie obserwujemy zawroty głowy, zaburzenia równowagi.
W leczeniu ważna jest świadomość, że pacjenta trzeba potraktować holistycznie. W prace z pacjentem musi być zaangażowany stomatolog, fizjoterapeuta, czy osteopata oraz neurolog.
Terapia manualna na tkankach miękkich, układzie nerwowym, naczyniowym/limfatycznym, mięśniowym, może pomóc w likwidacji bólu, ale również w usprawnieniu całego układu posturalnego.
Do najczęstszych przyczyn zaliczamy: zaburzenia zgryzu, ortodoncja ekstrakcyjna, wady postawy ciała, płaskokoślawość stóp, zbyt niskie korony, mosty, urazy smagnięcia biczem, stres, zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami.
Wymienić tu należałoby: ograniczenie i zaburzenie ruchomości żuchwy; trudności o bólowym charakterze podczas żucia, gryzienia twardych pokarmów oraz ziewania; patologiczne starcie zębów; krwawienia dziąseł; kliknięcia w stawie skroniowo-żuchwowym; bolesność uciskowa tego stawu; bóle mięśni; bóle za gałka oczna, silne łzawienie; problemy z połykaniem, częste zachłystywanie się; uczucie „guli” w gardle; bóle zdrowych zębów.
W gabinecie fizjoterapeutycznym Fizjo-Effect zajmuje się profesjonalną rehabilitacją stomatologiczną z wykorzystaniem najnowszych metod. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę!
Fizjoterapeuta Rzeszów