Chińska Metoda leczenia , która towarzyszy nam od tysiącleci. Bardzo długo Chiny były zamknięte na studentów medycyny chińskiej z zagranicy, a książki tłumaczono sporadycznie. Niewiele było też tłumaczy potrafiących przełożyć terminologię medycyny chińskiej na język zachodni.
Metoda ta polega na nakłuciu igłą punktu na skórze w celu poruszenia QI. Obecnie istnieje wiele szkól i metod dobory punktów akupunkturowych, nie dotyczy to tylko zachodu ale również Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Najważniejszą myślą w tym sposobie leczenia jest świadomość istnienia w naszym ciele kanałów w których, bez przerwy płynie energia i krew. Ciągły i niczym nie zmącony przepływ jest gwarancja zdrowia całego organizmu.
Wspomnianych kanałów głównych jest 12, oprócz nich sa również kanały łączące, dywergentne, oraz skomplikowana sieć kolaterali. Często w internecie możemy znaleźć przebieg meridianów na ciele człowieka i umieszczenia punktów na poszczególnych kanałach, należy jednak pamiętać że to tylko część przebiegu meridianu, reszta biegnie wewnątrz naszego ciała docierając do każdego narządu i każdej komórki naszego organizmu.
Funkcje kanałów
1.Transportowanie krwi i QI po całym ciele. Krew transportowana jest do każdego zakątka naszego ciała, dzięki złożonej skomplikowanej sieci kanałów. Wszystkie narządy wewnętrzne, narządy zmysłu i tkanki w naszym ciele są odżywiane pobudzane i ogrzewane przez krążącą krew i energię. Dzięki temu że kanały zaczynają się wewnątrz ciała i wychodzą na zewnątrz łączą wnętrze z zewnętrznymi obszarami naszego ciała. Ich przebiegi, wzajemne połączenia pokazują jak łączą przód ciała z tyłem, górę z dołem. Tworzy to bardzo inteligentna sieć, gdzie wszystko wpływa na jedno i jedno wpływa na wszystko. To potwierdza tylko że na pacjenta należy patrzeć holistycznie.
2. Ochrona ciała Gdy dany patogen atakuje nasze ciało najpierw zajmuje powierzchowne części np. skórę. Następnie poprzez połączenie za pomocą kanałów łączących będzie się starał wejść głębiej aż dotrze do narządów wewnętrznych i zaatakuje żołądek, jelito czy wątrobę. Tak wyobrażali sobie Chińczycy drogę choroby, choć to tylko ułamek tego skomplikowanego świata. Kanały mają za zadanie na różnej głębokości ochronić ciało przed wniknięciem patogenu głębiej.
3. Reagowanie na dysfunkcję w ciele.
Jeśli jakikolwiek czynnik chorobotwórczy zaburzy harmonie ciała to kanały zareagują w różny sposób
– Może dojść do choroby kanałów. Odczuwamy wtedy lokalne bóle tkliwość, słabość, rozpieranie, drętwienie. Choroba kanału informuje nas że jest osłabiony przepływ krwi w danym meridianie i dochodzi do niedożywienia tkanek.
– Inną odpowiedzią na patogen może być choroba narządów która uwidoczni się w meridianie powiązanym z danym narządem wewnętrznym. Np. choroba wieńcowa serca czyli zastój krwi może uwydatnić się jako ból w ręce wznoszący się do gardła.
– Choroba może wędrować kanałami. Ponieważ kanały są ze sobą połączone, ma określonych poziomach może dojść do przemieszczenia się choroby z jednego meridiany na inny. Będziemy wtedy obserwować inne reakcje naszego ciała np., jeśli meridian nerek jest osłabiony to obserwujemy również słabszy przepływ, krwi i płynów w naszym ciele w związku z tym pojawia się obrzęki nóg, lub kłopoty z sercem, nadciśnienie.
4. Kanały przesyłają energie w postaci krwi do obszarów chorobowych. Stymulacja akupunkturowa przesyłana jest kanałami od punktu aku do obszaru zajętego chorobą. Pobudzenie tego punktu czy naciskiem, nakłuciem, ciepłem, bańką spowoduje wyregulowanie przepływu w całym kanale. Akupunktura to niezwykle skuteczna metoda leczenia wszelkich dolegliwości począwszy od rwy kulszowej, stanów zapalnych w stawach, migren, bóli pochodzenia mięśniowego, napięciowego, obrzęków różnego pochodzenia. Świetnie sprawdza się w skręceniach stawów, zapaleniach uszu, przewlekłych bólach zatok, przeziębieniach itd.
Do zabiegu akupunktury wykorzystywane są igły jednorazowe, sterylne. Nakłucia są stosunkowo płytkie. Pacjent leży z wbitymi igłami ok 30 minut. Po terapii akupunktury igły są usuwane, miejsce wkłucia dezynfekowane, a igły trafiają do utylizacji i odpadu medycznego. Po zabiegu akupunktury igłami w moim gabinecie fizjoterapeutycznym w Rzeszowie pacjent może wrócić do zwykłej codziennej aktywności.
Jeżeli potrzebujesz pomocy dobrego fizjoterapeuty i chcesz się umówić na zabieg akupunktury zapraszam do KONTAKTU.
Akupunkrua – Fizjo Effect Rzeszów