Leczenie operacyjne zespołu bolesnego barku stosuje się w cięższych przypadkach, często u pacjentów, u których wykryto na przykład uszkodzone ścięgna. Artroskopia stawu barkowego wykonywana jest również, kiedy: w stawie barkowo-obojczykowym wykształciły się zmiany zwyrodnieniowe, torebka stawowa uległa zapaleniu zarostowemu (tzw. „bark zamrożony”), w stawie zauważone zostały wolne ciała, staw jest niestabilny, in.
Oprócz podstawowych założeń, na które trzeba zwrócić uwagę (przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami, zmiana opatrunków, wizyty kontrolne etc.), należy przemyśleć również dalsze postępowanie rehabilitacyjne, które opracować powinien doświadczony fizjoterapeuta, rehabilitant lub specjalista o pokrewnej działalności. Pamiętajmy, że pierwszy okres po wykonaniu zabiegu barku polegać powinien na unieruchomieniu ramienia na temblaku (od 1 do 2 tygodni), a niekiedy dopiero później wykonuje się odpowiednio dobrane ćwiczenia lecznicze. Całkowita rekonwalescencja pacjenta po zabiegu chirurgicznym barku trwać może od miesiąca do pół roku. Proces powinien być nadzorowany zarówno przez rehabilitanta jak i prowadzącego lekarza operującego. Usztywnienie stawu (ortezę) zdejmuje się w trakcie wykonywania ćwiczeń.
Zabiegi fizykoterapeutyczne oraz rehabilitacja są niezwykle ważne w procesie powrotu do zdrowia po operacji barku. Staw ten, a raczej jego mięśnie muszą być niezwykle zbalansowane, by były sprawne. Dlatego też kinezyterapia (oddziaływanie ruchem) jest tak bardzo pomocna w procesie odbudowywania równowagi mięśniowej, pełnego zakresu ruchów, siły i funkcjonalności górnej kończyny. Działania takie zabezpieczą również staw barkowy przed kolejnymi urazami czy przeciążeniami.
Skontaktuj się z nami, by umówić się na pierwszą wizytę po operacji barku i uzyskać indywidualne zalecenia terapeutyczne.
Jedną ze skutecznych technik metod rehabilitacji barku (nie tylko po zabiegach chirurgicznych, ale również jako ich alternatywa) jest krioterapia. Dlaczego jest to metoda skuteczna? Zimno znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe u większości pacjentów, co w dalszych etapach terapeutycznych pozwala na zwiększone możliwości ruchowe. Skuteczne są również wspomniane ćwiczenia lecznicze dostosowane do stopnia urazu u danego pacjenta. Jeśli elementem powodującym dolegliwości bólowe barku jest np. przeciążenie mięśni, to skuteczną metodą będzie zażywanie odpowiednich leków rozluźniających oraz przeciwbólowych, tej jednak musi indywidualnie dostosować lekarz.
Oprócz wyżej wymienionych technik terapeutycznych w przypadku pooperacyjnej rekonwalescencji stawu barkowego wykorzystuje się również masaż (dzięki któremu uruchamiane są ścięgna, poszczególne warstwy tkanek i metabolizm), laser (przyspieszający krążenie krwi i regeneracje komórek), ultradźwięki (zmniejszające napięcia mięśniowe, działające przeciwzapalnie), jonoferezę.
Fizjoterapeuta Rzeszów