Blizny powstają po praktycznie każdym uszkodzeniu skóry, w którym naruszona zostaje jej głębsza warstwa. I nawet jeżeli cały proces gojenia rany odbywa się prawidłowo, to ślad po uszkodzeniu zawsze zostaje. Blizna jest więc szerokim pojęciem, ponieważ nie dotyczy tylko zewnętrznej warstwy skóry, dotyczy także zaburzeń ruchomości i ślizgów w podskórnych warstwach, które również podlegają procesowi bliznowacenia.
Blizny nie można postrzegać tylko jako nieestetycznego uszkodzenia na skórze. Rana zagojona na zewnątrz, w środku nie zawsze jest w pełni zdrowa, a dla organizmu może stanowić istotny problem. Z pozoru niewielkie uszkodzenie może oddziaływać niekorzystnie na cały organizm.
Wyobraźmy sobie jak wielkie zmiany w organizmie człowieka może spowodować prosta blizna po wycięciu wyrostka robaczkowego. Pozornie blizna jest niewielka, a cały zabieg bardzo prosty. Jednak tak naprawdę w czasie operacji, w jamie brzusznej narusza się wszystkie struktury. Dodatkowo jeżeli proces gojenia był chociaż odrobinę zaburzony, to mogły wytworzyć się jeszcze blizny w układzie powięzi brzusznych, więzadłach łączących trzewia, czy otrzewnej.
Jeżeli ruchomość tkanek w obrębie jamy brzusznej nie zostanie odtworzona, to po kilku latach w obrębie otrzewnej może wytworzyć się duży przykurcz. Taki przykurcz przy każdym ruchu tułowia będzie powodować przeniesienie sił ciągnących na kręgosłup. Tak więc niewielka blizna może mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Terapia blizn jest więc bardzo ważna. Obszar blizny zostaje dokładnie zbadany, a następnie przystępuje się do stosownej terapii pośredniej. Jeżeli w obrębie blizny znajdują się strefy bolesności, to terapię rozpoczyna się od rozluźnienia tych miejsc. W tym celu stosuje się różne techniki energizacji mięśni, poziometryczną relaksację mięśni oraz rozluźnianie punktów spustowych.
Właściwa terapia manualna na bliźnie może być rozpoczęta od pośredniego uwalniania tkanek, które otaczają bliznę. Stosuje się w tym celu technikę rolowania dynamicznego i statycznego, jak również rozciąganie tkanek znajdujących się wokół blizny. Terapię tkanek miękkich rozpoczynamy po kompletnym zagojeniu się rany. To bardzo ważne, ponieważ zbyt wczesna mobilizacja blizny może przyczynić się do znacznego przedłużenia procesu gojenia.
Wszystkie zabiegi na bliznach powinny być wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę i dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Skontaktuj się z Fizjo-Effect i zapisz na wizytę!
Fizjoterapeuta Rzeszów