Cieśń nadgarstka – Pacjenci z zespołem cieśni nadgarstka odczuwają cierpnięcie, drętwienie dłoni, oraz ból, ten z kolei budzi w nocy nie pozwalając wypocząć. Pacjenci muszą wstać z łóżka wstrząsnąć kilkakrotnie ręką by po chwili poczuć ulgę.
Z tym opisem pacjentów w gabinetach spotykamy się bardzo często. Jednak pytanie jakie należy postawić to to czy rzeczywiście wszyscy pacjenci z takimi objawami mogą być przypisani do tego zespołu bólowego. W świetle medycyny akademickiej tak, ale czy na pewno?
Na początek proponuję trochę anatomii…
Zespół cieśni nadgarstka polega na ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Wtedy gdy dochodzi do kompresji tego nerwu, pacjent odczuwa to właśnie jako drętwienie mrowienie i ból, który w nocy najbardziej daje w kość.
Prześledźmy zatem przebieg nerwu pośrodkowego:
• I przystanek – mięsień nawrotny obły, zginacz głęboki palców, który we współpracy z mięśniem zginaczem palców powierzchownym otacza nerw pośrodkowy.
• II przystanek – to przestrzeń pomiędzy mięśniem dwugłowym a trójgłowym ramienia. Z punktu widzenia potencjalnej dysfunkcji miejsce bardzo ważne. To tutaj dochodzi do bardzo częstych sklejeń powięziowych pomiędzy tymi mięśniami. Wciśnięty pomiędzy nimi, nie kto inny jak nerw pośrodkowy, który pod wpływem sklejenia i kompresji może być niedostatecznie odżywiony i dotleniony. Z całą pewnością poinformuje Was o tym dając dolegliwości bólowe, drętwienie i mrowienie w kończynie górnej.
• III przystanek – mięsień piersiowy mniejszy – to tutaj przebiega nerw pośrodkowy, ale nie tylko, biegnie wespół z naczyniami krwionośnymi. Pacjenci z barkami wysuniętymi do przodu to miejsce maja mocno skompresowane, a przez to mało ruchome, nieodżywione i niedotlenione. To wszystko w prostej linii może się przyczynić do wystąpienia objawów, które mogą świadczyć o cieśni nadgarstka.
• IV przystanek. To nie wszystko, śledząc przebieg nerwy pośrodkowego natrafiamy na staw mostkowo-obojczykowy. Taki mały staw a funkcja duża. Łączy bowiem kończynę górną ze szkieletem. Ściśle z zablokowaniami w tym stawie będzie łączyć się I żebro, które również zablokowane, może powodować opisane wcześniej dolegliwości.
• V przystanek – gdy prześledzimy przebieg nerwu wyżej to zauważymy, że kieruje się w stronę mięśni pochyłych szyi. Większość z nas zna to miejsce doskonale. Napięcia, ból jakie czujemy po całym dniu w pracy, stres który towarzyszy nam na co dzień. To wszystko wpływa na mechanikę i napięcie w okolicy przejścia szyjno-piersiowego i szyjno-potylicznego. Nie możemy zapomnieć o tym, że mięśnie pochyłe szyi są również mięśniami oddechowymi. To one włączają się pierwsze przed przeponą, podczas oddechu, aby zrobić miejsce płucom.
Rehabilitacja cieśni nadgarstka?
Jak widzimy droga nerwu pośrodkowego jest długa i na swoim przebiegu napotyka wiele miejsc, które wpływają na prawidłowa pracę tej struktury. To i tak nie wszystko co może dawać dolegliwości, które czasami zbyt pochopnie określamy jako cieśń nadgarstka. Jeśli jednak uważasz, że zauważone u siebie symptomy mogą wskazywać na zespół cieśni nadgarstka, umów się na wizytę u doświadczonego fizjoterapeuty. Dobry fizjoterapeuta z pewnością dobierze odpowiednią drogę leczenia.
Cieśń Nadgarstka
Uwagę należy zwrócić także na witaminę B12. Większość z nas wie jak ważna jest to witamina w kontekście prawidłowego funkcjonowania nerwów. Jej niedobory objawiają się drętwieniem i zmęczeniem nie tylko kończyn górnych.
Leczenie cieśni nadgarstka Rzeszów
Jeśli cierpisz na ból związany z cieśnią nadgarstka, to skontaktuj się z gabinetem fizjoterapeutycznym Fizjo-Effect i zapisz na wizytę, w trakcie której zajmiemy się twoim problemem. Serdecznie zapraszamy!