Najlepsze ćwiczenia w odciążeniu Rzeszów – ćwiczenia czynne w odciążeniu stanową jeden z elementów rehabilitacji. Ten rodzaj ćwiczeń zaleca się pacjentom po długotrwałym unieruchomieniu, przy niedowładach, porażeniach, zanikach mięśniowych i w stanach znacznego osłabienia siły mięśniowej, przy zmianach zwyrodnieniowych stawów i ograniczonej ich ruchomości, przy niepełnym zroście kostnym i po złamaniach.
Ćwiczenia czynne w odciążeniu wykonywane są samodzielnie przez pacjentów. Ich niewątpliwą zaletą, zwłaszcza w wyżej wymienionej grupie pacjentów, jest to, że ćwiczony odcinek ciała, lub kończyny jest – jak wskazuje sama nazwa – odciążony, przez co jego wykonanie jest o wiele łatwiejsze. Pacjenci osłabieni, często o niewielkiej sile mięśniowej są wstanie wykonać zaordynowane ćwiczenie, które bez odciążenia byłoby niemożliwe do wykonania. Już pokonanie samego ciężaru własnej kończyny skutecznie umożliwiło by ten zamiar.
Odciążenie ćwiczonego odcinka uzyskuje się kilkoma sposobami. Najpopularniejszym z nich są podwieszki bloczkowe stosowane w tzw. UGUL-u (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego) – swoistej metalowej klatce o kratownicowej konstrukcji. Za ich pomocą można podwieszać kończyny lub nawet całych pacjentów, a ćwiczenia wykonywać we wszystkich płaszczyznach. Dodatkowo, w miarę usprawniania pacjenta, poprzez podpinanie podwieszek pod różnym kątem, można regulować opór.
Innym sposobem odciążania jest podtrzymywanie za pomocą rąk terapeuty. Odciążać można także poprzez redukcję oporu powodowanego przez tarcie na ćwiczonej powierzchni. W tym celu pod ćwiczoną kończynę podkłada się np.: śliskie materiały lub rolki terapeutyczne. Dobrym środowiskiem odciążającym jest woda, dlatego zajęcia w wodzie stanowią w rehabilitacji istotny element terapeutyczny.
Generalnie ćwiczenia w odciążeniu: przeciwdziałają zanikom mięśni, zapobiegają przykurczom w stawach, służą przyrostowi siły i zwiększeniu zakresu ruchu, poprawie koordynacji nerwowo-mięśniowej oraz zmniejszeniu bólu. Nie bez znaczenia dla efektów rehabilitacji z wykorzystaniem ćwiczeń w odciążeniu jest fakt, że są one lubiane i bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, a szybkie efekty uzyskiwane dzięki nim mobilizują rekonwalescentów do dalszej pracy i usprawniania.
Wykonywane prawidłowo, zgodnie z poleceniami rehabilitanta, są całkowicie bezpieczne i nie powodują dyskomfortu, a ewentualne dolegliwości bólowe, mogące pojawić się po ćwiczeniu zwykle ustępują do dwóch godzin po zakończeniu zajęć.
Jednakże, mimo że bezpieczne, ćwiczenia czynne w odciążeniu mają pewną grupę przeciwwskazań. Nie powinni ich wykonywać pacjenci, którzy mają:
świeże zwichnięcia i urazy stawów stany po złamaniach z niepełnym zrostem ostre zapalenia stawów i tkanek okołostawowych uszkodzenia mięśni stany zapalne naczyń i tkanek miękkich stany pooperacyjne i pozabiegowe przed usunięciem szwów podwyższoną temperaturę uszkodzenia skóry i tkanek miękkich ból, który występuje w trakcie ćwiczeń wysokie ciśnienie (powyżej 100/160) są bezpośrednio po badaniach z użyciem kontrastu po nakłuciach dolędźwiowych ogólny ciężki stan.
Gabinet fizjoterapeutyczny Rzeszów