Do mojego gabinetu rehabilitacyjnego w Rzeszowie zgłosiła się pacjentka w wieku 50 lat. Skarżyła się na ból w barku prawym. Poinformowała jednocześnie, że w jej przypadku nie doszło do żadnego urazu. Ponieważ ten ból odczuwała od dłuższego czasu zdecydowała się na diagnostykę obrazową. Lekarz wykonał USG oraz RTG, nie stwierdzając żadnych patologii w stawie. W badaniu obrazowym USG wykazano niewielka ilość płynu w okolicach kaletki podbarkowej.
Pacjentka podczas badania odczuwała ból tylko w określonych ruchach w stawie barkowym. Gdy wykonywałam badanie bierne ruchu w stawie nie zgłaszała żadnych dolegliwości. Podczas oglądania i porównywania obu barów zwróciło moją uwagę, ustawienie kości ramiennej w panewce chorego barku. Można było zauważyć wyraźną rotacje wewnętrzną kości ramiennej. Ponieważ pacjentka na co dzień pracuje przy komputerze wiele godzin i jest praworęczna, może to wskazywać na napięcia, które finalnie doprowadziły do powstania bólu.
Bardzo często w moim gabinecie rehabilitacyjnym obserwuje ten schemat u pacjentów pracujących w biurze przy komputerze. Często długotrwała pozycja siedząca z wysunięta głową do przodu, lekko pochylona sprzyja powstawaniu napięć, które z szyi i potylicy przejdą również na bark.
Przypadek mojej pacjentki to potwierdził. Podczas pierwszej terapii opracowałam dokładnie mięśnie szyi i potylicy, oraz górnego otworu klatki piersiowej. W terapii wykorzystałam opracowanie punktów spustowych, które były aktywne na potylicy oraz mięśniu trapezie, po obydwu stronach. Ponieważ pacjentka pracuje przed komputerem wiele godzin opracowałam również szyje z przodu oraz powięziowo klatkę piersiową.
Na drugiej terapii skupiłam się na rozluźnieniu wszystkich struktur, które maja wpływ na mechanikę barku. W terapii wykorzystałam klawiterapie, oraz igłoterapie. Do domu pacjentka dostała zalecenia w postaci ćwiczeń oraz rozluźniania partii ciała, które maja wpływ na powstawanie bólu w całym kompleksie barkowym.
Na trzeciej wizycie skupiłam się na rozluźnieniu powięziowym napiętych miejsc. Po czterech spotkaniach pacjentka nie zgłaszała już dolegliwości bólowych.
Jeżeli odczuwasz podobne dolegliwości i chcesz uzyskać pomoc naszego fizjoterapeuty w celu poprawy sprawności, ruchomości zapraszamy do KONTAKTU.
Dobry fizjoterapeuta Rzeszów