Bólu pleców nie wolno lekceważyć. Dlatego, nie mogąc znaleźć przyczyny ani sposobu na zapobieżenie tej przykrej dolegliwości, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty.
Każdy rodzaj bólu kręgosłupa jest w stanie skutecznie utrudnić funkcjonowanie, nierzadko wyłączając nas z szeregu codziennych czynności. Coraz bardziej powszechną przyczyną bólu pleców jest siedzący tryb życia. A trzeba tu wiedzieć, że pozycja siedząca jest dla kręgosłupa najmniej pożądaną. W dłuższej perspektywie czasu sprawia, że nasze naturalne krzywizny kręgosłupa zostają stopniowo znoszone, a odpowiadające za utrzymanie prawidłowej postawy mięśnie osłabione. Wraz z utrzymywaniem długotrwałej pozycji siedzącej odczuwalne jest coraz bardziej dotkliwe napięcie, przeciążenie i dolegliwości bólowe.
Te z kolei generują nieprawidłowości w poszczególnych odcinkach:
Dodatkowo, siedzącemu trybowi życia, sprzyja wzrost wagi, a to kolejny czynnik zgubny dla naszego kręgosłupa. Otyłość sprawia, że na kręgosłup działa znacznie większy nacisk, czego następstwem są wszelkie dolegliwości, głównie jego dolnego odcinka, z dyskopatią (przemieszczaniem dysków i uciskiem struktur rdzenia kręgowego), rwą kulszową, udową czy kręgozmykiem włącznie. Tworzące się zmiany w krążkach międzykręgowych, popularnych dyskach, i nierzadko idące z nimi w parze, zwężenie kanału kręgowego, niemal w ok. 90% przypadków, odpowiedzialne są za dolegliwości bólowe.
Ale przyczyn bólu kręgosłupa może być znacznie więcej. Odpowiedzialne za dolegliwości mogą być: naciągnięte mięśnie, uszkodzone stawy międzykręgowe, ich zwyrodnienie lub zwyrodnienie kanału kręgowego, wspomniane degeneracje krążków i dyskopatie, stany zapalne okolicy kręgosłupa czy choroba nowotworowa.
Szerokie spektrum potencjalnych czynników sprawia, że zdiagnozowanie przyczyn bólu kręgosłupa często nie jest takie łatwe. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bólem nieswoistym, kiedy nie można w sposób jednoznaczny ustalić bodźca sprawczego. Ale nawet w takich przypadkach – braku możliwości rozpoznania przyczyny bólu kręgosłupa – można go skutecznie leczyć. Pomocnymi w postawieniu trafnej diagnozy będą z pewnością: badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Leczenie bólu kręgosłupa, zwłaszcza w pierwszym, ostrym etapie, można zacząć od przyjmowania leków przeciwbólowych i rozluźniających, przybierania pozycji ułożeniowych zmniejszających napięcie mięśni i okładów rozgrzewających. Ulgę tu mogą przynieść domowe sposoby wykonywania okładów: z octu jabłkowego, oleju kokosowego, ciepłego ryżu, gorących kąpieli, ogrzewania poduszką lub kocem elektrycznym.
Samo leczenie bólu kręgosłupa jest procesem złożonym, często kilkuetapowym i dlatego powinno być dobierane indywidualnie, do każdego pacjenta i jego konkretny przypadek. Najlepsze efekty osiąga się wówczas, gdy leczenie będzie stanowić wypadkową zarówno postępowania z zakresu kinezyterapii (leczenia ruchem – ćwiczeniami), jak i fizykoterapii (oddziaływania bodźcami fizycznymi, w tym wypadku: fototerapią – w tym laser, elektroterapią, hydroterapią, magnetoterapią, krioterapią (leczenie zimnem), ultradźwiękami, a także masażem i zabiegami medycyny alternatywnej (tj. akupresurą lub akupunkturą).
W rzadkich wypadkach, gdy postępowanie rehabilitacyjne nie rokuje, wymagany może być zabieg chirurgiczny.
Pomni jednak sprawdzonego porzekadła, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” powinniśmy zadbać o własny kręgosłup znacznie wcześniej zanim da on znać o sobie. Warto odpowiednio wcześniej zadbać o aktywność fizyczną, odpowiednią dietę, gimnastykę, redukcję stresu, zmianę niektórych nawyków i przyzwyczajeń, np. wskazana jest poprawa ergonomii pracy czy u pań rezygnacja z chodzenia na wysokim obcasie.
Jeżeli chcesz się umówić do naszego fizjoterapeuty w Rzeszowie zapraszamy do KONTAKTU!
Dobry Fizjoterapeuta Rzeszów