Leczenie bólu przeciążeniowego kręgosłupa – Terapia manualna kręgosłupa. Bóle przeciążeniowe kręgosłupa to jedna z najczęściej występujących przypadłości. To one w głównej mierze odpowiadają za długotrwałe bóle pleców, które niestety mają nawracający charakter. Bóle przeciążeniowe lub inaczej zespół przeciążeniowo-bólowy kręgosłupa to nic innego jak stan nadmiernego napięcia mięśni pleców, w głównej mierze mięśni przykręgosłupowych. Przez pacjentów przypadłość określana jest po prostu jako ból kręgosłupa. Najczęściej obejmuje on odcinek szyjny i lędźwiowy ale równie dobrze może ujawnić się w odcinku piersiowym.
Dolegliwość pojawia się stopniowo. Początkowo w postaci sygnałów ostrzegawczych – pod postacią łagodnych bóli, z czasem przybierających charakter napiętych, piekących włókien. Bóle przeciążeniowe kręgosłupa, zaniedbane czy lekceważone, postępują dalej. Doprowadzają w rezultacie do poważnych dolegliwości z objawami somatycznymi (w zależności od odcinka kręgosłupa mogą być kojarzone z chorobami serca, nerek, żołądka lub narządów płciowych) i neurologicznymi włącznie (bóle głowy, szumy w uszach, drętwienie rąk, bóle nóg).
Stan kręgosłupa, jego funkcjonalność, wytrzymałość tak statyczna jak i dynamiczna w znacznej mierze zależy od silnych i zrównoważonych w napięciu jego mięśni i więzadeł. Zaburzenie równowagi stron prowadzi do nierównego napięcia, osłabienia stabilizatorów, pogorszenia statyki kręgosłupa i nieprawidłowego jego zużywania. Zanikają stopniowo krzywizny kręgosłupa, które pełnią niebagatelną rolę w jego wytrzymałości i elastyczności. Stawy międzykręgowe, na których spoczywa nawet piąta część nacisku osiowego, przy zaburzeniu wspomnianych sił, szybko ulegają degradacji. Skutkuje ona ograniczeniem ruchomości i dodatkowymi obciążeniami. W zaawansowanym stadium przeciążenia kręgosłupa mogą pojawić się narośla kostne w postaci tzw. osteofitów.
W leczeniu bólu przeciążeniowego kręgosłupa istotna jest prawidłowa diagnoza. Pomocny w jej postawieniu jest dokładny wywiad i badanie kliniczne. Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych uwidacznia już zwykłe zdjęcie RTG.
Leczenie bólu przeciążeniowego kręgosłupa opiera się w głównej mierze na ruchu i terapii manualnej. W fazie ostrej postępowanie prowadzone jest w sposób mało inwazyjny. Głównie opiera się na działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozluźniającym. Leczeniu sprzyjają zabiegi z zakresu fizykoterapii jak działające przeciwbólowo prądy czy pole magnetyczne.
W następnym etapie terapię koncentruje się przywróceniu pełnej ruchomości stawów kręgosłupa, zwiększając ich elastyczność jak i elastyczność całego kręgosłupa. Istotne także będzie wzmocnienie mięśni stabilizujących i reedukacja posturalna pacjenta. Inaczej mówiąc zrezygnowanie z dotychczasowych zgubnych nawyków i wpojeniu nowych. Istotnym elementem wspierającym leczenie bólu przeciążeniowego kręgosłupa będzie wprowadzenie masażu rozluźniającego.
Warto przy tym wiedzieć, że przeciążenie kręgosłupa jest w znacznym stopniu powiązane z trybem życia codziennego. Bóle pleców wywołują: ciężka praca, długotrwałe stanie, dźwiganie dużych ciężarów lub przybieranie niewygodnej czy nieergonomicznej pozycji. Dolegliwości powodować może również długotrwały stres.
Oprócz wspomnianego ruchu, w leczeniu bólu przeciążeniowego kręgosłupa niebagatelną rolę odgrywa także zapewnienie odpowiednich warunków do pracy oraz nauki. Należy zadbać o dostosowanie do własnych potrzeb biurka, krzesła, starać się unikać garbienia i przyjmowania na dłużej pozycji mogących prowadzić do zaburzenia równowagi kręgosłupa (np. siadanie na jednej nodze). W czasie długotrwałej pracy siedzącej warto pomyśleć o kilku krótkich przerwach, w trakcie których można wykonać nawet najprostsze ćwiczenia rozciągające lub krótki spacer.
W warunkach pracy fizycznej trzeba pamiętać o przeproście kręgosłupa poprzez wykonywanie kilku skłonów w tył, rozluźnianiu mięśni pleców zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, choćby zwykłym krążeniem bioder.
Ćwiczenia na kręgosłup pacjenci mogą, i powinni, wykonywać także samodzielnie w domu, poświęcając im nawet do kilkudziesięciu minut dziennie. Warto również skorzystać z oferty klubów fitness, które w wielu przypadkach mają w swojej ofercie zajęcia – zdrowy kręgosłup. I to najlepiej zanim dopadną nas pierwsze dolegliwości bólowe.