Bóle kręgosłupa są bardzo powszechne, a ich przyczyną często bywa właśnie dyskopatia, która wiąże się ze zwyrodnieniem krążka międzykręgowego. W miarę upływu czasu pojawiają się zmiany degeneracyjne właśnie na tej części kręgosłupa, ulegają degradacji również naczynia krwionośne. Wszystko to wpływa na zmniejszenie sprężystości krążka, powstają pęknięcia i szczeliny powodowane przez obciążenia kręgosłupa. Przez takie luki przemieszczać się może jądro krążka, które uciskać będzie nerwy w kanale kręgowym.
Zobacz animację przedstawiająca omawiane schorzenie (źródło: spineuniverse.com):
Dyskopatia jest chorobą przewlekłą, powodowana przez różne czynniki – począwszy od niewłaściwego trybu życia, aż po warunki genetyczne.
Jeśli problem objawia się w odcinku lędźwiowym, to dzieje się to na pograniczu czwartego i piątego kręgu (L4-L5). Ból taki odczuwa się nie tylko w okolicy lędźwi, ale również promieniuje w kierunku nóg. Wspomnieć tu można o tak często uciążliwej rwie kulszowej (w tym przypadku uciskane są nerwy kulszowe właśnie). Ból może być jednak odczuwany różnorako ze względu na możliwość uciskania nerwów na różnej wysokości kręgosłupa.
Gdy nerwy będą uciskane zbyt długo, to bez odpowiedniego postępowania zapobiegawczego może dojść nawet do niedowładów kończyn. Pacjent będzie odczuwał mniejszą siłę, będą mu zanikały mięśnie, słabsze będzie jego czucie. Istnieją również przykłady skrajne, kiedy to dochodzi już do problemów z wypróżnianiem się i oddawaniem moczu.
Rehabilitację i zapobieganie powstawania dyskopatii należy rozpocząć dość wcześnie, nim dojdzie do nieodwracalnych zmian (jak zaburzenia dokrwienia korzeni nerwowych, a w konsekwencji – jego obumieranie). Metody zachowawcze jak rehabilitacja i farmakoterapia skutkują i u większości pacjentów pomagają w leczeniu dyskopatii, której odczuwanie jest umniejszone lub zniwelowane całkowicie.
Praktykuje się również operacje pomagające przy dyskopatii – lekarz prowadzący pacjenta może zdecydować się na różne rozwiązania, wszystko zależne jest od indywidualnej sytuacji. Często jednak stosuje się mało inwazyjne operacje endoskopowe kręgosłupa, przezskórny laser dekompresjonujący dysk, niekiedy nawet elastyczne protezy krążka międzykręgowego. W tej kwestii najlepiej jednak udać się na konsultację do specjalisty.
Jeśli poszukujesz rehabilitanta, fizjoterapeuty w Rzeszowie, który zająłby się przewlekłymi bólami spowodowanymi dyskopatią lub innym schorzeniem (np. łokieć tenisisty czy też zespół cieśni nadgarstka), skontaktuj się z naszym gabinetem.