Leczenie bólu kolana, które wynika z przypadłości jaką jest kolano skoczka wymaga podjęcia odpowiednich kroków, rehabilitacji oraz ścisłej współpracy pacjenta, lekarza oraz fizjoterapeuty. Tak zwane kolano skoczka jest specyficzną chorobą ścięgna, która spowodowana jest sumującymi się mikrourazami wynikającymi z przeciążenia rzepki. Należy pamiętać i mieć na uwadze szczególnie to, że choroba ta nie jest zapaleniem. Omawiane to problemy związane z kolanem skoczka, to dolegliwości dotyczące najczęściej określonych grup zawodowych czy sportowców – koszykarzy, siatkarzy, tenisistów czy piłkarzy ręcznych. Na problemy z bólem więzadła rzepki są także narażone osoby, których praca łączy się z gwałtownymi skurczami mięśni, skokami czy szybkim zrywaniem się do biegu.
Typowymi objawami pojawiającymi się w problemach związanych z kolanem skoczka jest ból więzadła rzepki. Jest to silny ból w ścięgnie rzepki (nieco poniżej kolana, z przodu), który jest najbardziej uciążliwy podczas biegania czy skoków. Często może występować również po zakończeniu aktywności fizycznej. Pierwszą pomocą w leczeniu bólu kolana jest przede wszystkim ograniczenie aktywności chorego więzadła. Aby zmniejszyć ból i pojawiający się obrzęk można stosować lodowe okłady oraz rozciąganie i wzmocnienie mięśni ud. Należy jednak pamiętać o tym, że gdy kontuzja wygląda poważnie lub ból się nasila, niezwłocznie trzeba zgłosić się do lekarza. Leczenie bólu kolana powinien przeprowadzić doświadczony fizjoterapeuta, rehabilitant i lekarz.
W przypadku borykania się z problemem jakim jest ból wiązadła rzepki rehabilitacja kolana skoczka powinna obejmować między innymi: farmakoterapię (przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych), fizykoterapię (wszelkie zabiegi przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, a także takie, które przyspieszają gojenie i regenerację osłabionych mięśni stawu kolanowego). Oprócz tego rehabilitacja kolana skoczka obejmuje unikanie przeciążenia i odciążanie chorej nogi. Pomóc może w tym stabilizator, który ogranicza ruchy w chorym stawie kolanowym. Dobre rezultaty w leczeniu kolana skoczka daje również wykorzystanie fal ultradźwiękowych o wysokim natężeniu. Są one generowane pod wysokim ciśnieniem i przenikają w głąb ciała, by maksymalna dawka dotarła do leczonego miejsca.
W rehabilitacji kolana skoczka stosuje się również kinezyterapię, która jest wykonywaniem określonych ćwiczeń leczniczych. Na początku wykonuje się delikatne ćwiczenia, które nie obciążają chorego stawu, stopniowo przechodząc do ćwiczeń bardziej zaawansowanych. Dobre wyniki przynosi także masaż tkanek miękkich, który zmniejsza występujące w nich napięcie.
W gabinecie fizjoterapeutycznym Fizjo-Effect leczymy kolano skoczka szybko i skutecznie! Skontaktuj się z nami i umów na wizytę!
Dobry Fizjoterapeuta Rzeszów