Choroba zwana potocznie łokciem tenisisty to zapalenie nadłykcia bocznego kości ramiennej. Jest to jednostka chorobowa, która zaliczana jest do grupy chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości. W przypadku przypadłości jaką jest łokieć tenisisty problem dotyczy mięśni prostowników palców i nadgarstka. Mięśnie te są przyczepione do nadłykcia bocznego kości ramiennej. Podstawowymi objawami tej choroby jest przede wszystkim ból w tej okolicy – tuż poniżej łokcia. Z czasem ból może stać się tak silny, że uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie kończyny.
Przyczyny choroby jaką jest zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest uszkodzenie włókien kolagenowych tworzących ścięgna, a także nieprawidłowe ukrwienie miejsca przyczepu ścięgna do kości spowodowane mikrourazami oraz przewlekłymi przeciążeniami. Łokieć tenisisty jest chorobą dość częstą, ponieważ dotyczy około 3% populacji. Najczęściej dotyka ona osoby pomiędzy 30, i 60. rokiem życia, choć najliczniejszą grupę stanowią chorzy w wieku 45-54 lat. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest problemem dotyczącym przede wszystkim osób, które na co dzień wykonują powtarzalne ruchy obciążające prostowników nadgarstka.
Na chorobę jaką jest łokieć tenisisty zapadają najczęściej osoby pracujące jako: sekretarki, pracownicy biurowi, informatycy, elektrycy oraz osoby podnoszące ciężkie przedmioty na prostych łokciach. Bardzo często urazy te dotykają również osoby grające w tenisa. Do głównych objawów tej choroby zalicza się przede wszystkim ból, pojawiający się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Ma on charakter promieniujący aż do przedramienia i nadgarstka. Najwcześniej nasila się podczas zaciśnięcia dłoni. Często występuje również drażliwość w czasie badania palpacyjnego, a także trudności związane z życiem codziennym – wysiłku wymaga podniesienie szklanki czy nawet otwieranie drzwi.
Obecnie rozwój medycyny pozwolił opracować skuteczne metody leczenia łokcia tenisisty. Do niedawna było ono mało skuteczne i trudne, a obecnie polega głównie na stymulowaniu i jego regeneracji. Rehabilitacja łokcia tenisisty może się odbywać poprzez różne metody leczenia oraz ćwiczenia. Do najpopularniejszych z nich należą: działanie falą uderzeniową, terapia topaz, podawanie zastrzyków z odwirowanym własnym osoczem krwi pacjenta. Oprócz tego rehabilitacja łokcia tenisisty obejmuje również zabiegi fizjoterapeutyczne: ultradźwięki, jonoforezę oraz krioterapię. Skontaktuj się z nami i rozpocznij leczenie łokcia tenisisty w gabinecie stomatologicznym!
Fizjoterapeuta Rzeszów