Rwa kulszowa, rwa udowa, lumbago, skolioza, neuralgia międzyżebrowa, dyskopatia, brachialgia, choroba Bechterewa, zmiany przeciążeniowe. To tylko kilka przypadków z brzegu, które słyszymy i kojarzymy z bólem kręgosłupa i pleców. Odsetek dotkniętych nimi osób z roku na roku jest coraz większy. Więcej, wcześniej czy później, większość z nas w jakiś sposób doświadczy „przyjemności” zapoznania się z bólami pochodzenia kręgosłupowego.
Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest sporo. Jednym z najpoważniejszych jest brak aktywności fizycznej, stres oraz siedzący tryb życia. Skutkiem tego mięśnie pleców stają się osłabione, a przy tym napięte i obolałe. W miejscach napięcia często dochodzi do konfliktu mięśniowo-więzadłowo-nerwowego. Prowadzi on do niepożądanych zmian, których ból jest oznaką patologii i jednocześnie sygnałem alarmowym do natychmiastowego podjęcia działań.
Należy wiedzieć, że kręgosłup spełnia bardzo istotne funkcje. Stanowi oś ruchową ciała, utrzymuje jego równowagę, pełni rolę podporową, tworzy ochronę dla układu nerwowego. Wraz z otaczającymi go mięśniami i nerwami stanowi integralną całość, powiązaną zarówno funkcjonalnie jak i czynnościowo. Patologia w którymkolwiek z wymienionych układów rzutuje na kondycję całości. Nieprawidłowość czynnościowa kręgosłupa zwykle powoduje konflikt z układem nerwowym. To z kolei prowadzi do reakcji mięśniowej w postaci spinania i przykurczy mięśni zmierzających do unieruchomienia odpowiedniego odcinka kręgosłupa. Zwiększone napięcie tkanek miękkich z kolei, może powodować podrażnienia lub nawet uszkodzenie struktur nerwowych, co pociąga za sobą odczuwalne dolegliwości i dysfunkcje. Zależności kręgosłupa z innymi obszarami jest więcej. Niepożądane zmiany mogą objawiać się bólami w nim samym lub w odległych odcinkach narządów ruchu czy nawet w narządach wewnętrznych pozornie z kręgosłupem nie kojarzonych.
U podstaw zmian w obrębie osi szkieletu mogą leżeć modyfikacje zwyrodnieniowe w jej stawach, zwyrodnienia krążków międzykręgowych, uciski korzeniowe, zaburzenia struktur mięśniowo-więzadłowych kręgosłupa i wszelkiego rodzaju przepukliny jądra miażdżystego
Z reguły ból pleców czy samego kręgosłupa pojawia się nagle. Rzadziej stopniowo. Towarzyszy mu silne napięcie mięśni danej okolicy. W stanie ostrym najlepiej jest przyjąć pozycję antalgiczną – przeciwbólową. Pomocne mogą okazać się także leki przeciwbólowe. Czasem, w dłuższym okresie, może być to niewystarczające i dalsze postępowanie wymagać będzie wspomagania zabiegami fizykalnymi.
Znaczną ulgę pacjentom przynosi masaż pleców. Zarówno masaż klasyczny jak i masaż segmentarny. Masaż pleców redukuje napięcie mięśni, działa przeciwbólowo, poprawia samopoczucie i przynosi ulgę. Działa mobilizująco lub odprężająco. Jest w stanie znacząco poradzić sobie z licznymi dolegliwościami bólowymi okolic kręgosłupa – od odcinka lędźwiowego, aż po sztywność karku włącznie. Dobrze wykonany masaż pleców i kręgosłupa przynosi uczucie sprawności, zniesienia sztywności, redukcji nieprzyjemnego napięcia i wrażenie zrzucenia z pleców zbędnego balastu.
Wskazaniem do wykonania masażu pleców i kręgosłupa są wspomniane – całościowe lub odcinkowe – bóle grzbietu. Jego napięcia mięśniowe funkcjonalne, strukturalne i przeciążeniowe. Korzystny jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Mimo, że masaż pleców jest zabiegiem bezpiecznym dla zdrowia ma jednak niewielką grupę przeciwwskazań do jego wykonania. Należy tu wymienić:
– zaawansowane choroby kręgosłupa, osteoporozę, choroby nowotworowe, miażdżycę, nadciśnienie, niedawny zawał serca, choroby skóry i otwarte rany.
Dobry Fizjoterapeuta Rzeszów