Masaż leczniczy częściowy/segmentarny
Siedzący tryb życia, długotrwały stres, mała ilość ruchu sprzyjają bólom mięśniowym, sztywnieniom czy chorobom kręgosłupa. W celu zapobiegania takim negatywnym skutkom siedzącego trybu życia należy przewartościować dotychczasowe priorytety i model postępowania. Należy wprowadzić w trakcie pracy krótkie przerwy na gimnastykę i ćwiczenia rozciągające, a w ciągu dnia znaleźć czas na aktywność. Wskazanym jest odstawienie używek, a w ich miejsce zadbanie o prawidłowe nawodnienie, suplementację i dietę.
Jeśli dolegliwości bólowe pleców, barków, karku zaczęły już dawać znać o sobie, to najwyższy czas pomyśleć o sugerowanych zmianach. Jednakże nie należy wpadać w panikę. Początkowe dolegliwości można w miarę szybko wyeliminować poprzez wspomniane działania. Dodatkowo warto również na tym etapie poddać się profesjonalnemu masażowi leczniczemu.
Masaż leczniczy z pewnością nie zaszkodzi, a może przynieść wiele korzyści, w postaci: rozluźnienia mięśni, uelastycznienia ścięgien. Poprawi krążenie z rozszerzeniem naczyń krwionośnych, dotlenienia komórek, polepszenia przepływu limfy, redukcji tkanki tłuszczowej, zniesienia napięcia mięśniowego, wzmocnienia tkanki mięśniowej, poprawy funkcjonowania układu nerwowego, polepszenia pracy organów wewnętrznych i układu odpornościowego, a także ogólnego odprężenia.
Masaż leczniczy barków, karku, pleców czy kręgosłupa kręgosłupa daje doskonałe efekty w terapii przeciwbólowej. Dzięki niemu można pozbyć się uciążliwego bólu napięciowego wymienionych odcinków, a przy okazji pozbyć się bezsenności i ogólnego zmęczenia.
Celem masażu leczniczego generalnie jest zwiększenie dopływu krwi do masowanego rejonu ciała, rozgrzanie masowanych tkanek, redukcja napięć fizycznych mięśni. Pozwala także na odprężenie psychiczne pacjenta z uzyskaniem wspomnianego efektu uczucia ulgi i relaksu. Najlepsze efekty można osiągnąć serią masaży, choć wyraźna ulga może być zauważalna już po pierwszym zabiegu. To trochę tak jak z przyjmowaniem pigułek. Jedna rzadko daje oczekiwany efekt. Dopiero cała kuracja – najlepiej 10 zabiegów – przynosi spodziewany rezultat.
W przypadkach uporczywych, kiedy masaż całościowy nie przynosi oczekiwanego efektu można skoncentrować się na opornej części – segmencie. Masaż leczniczy częściowy dotyczy już określonej części ciała. Za jego pomocą można bardziej skoncentrować się na poszczególnych obszarach układu ruchu jak: mięśnie, torebki stawowe, okostna, kości, a poza tym bezpośrednio na skórze, tkance łącznej, zakończeniach nerwowych czy układzie limfatycznym.
Działanie masażu segmentarnego jest bardziej skomplikowane niż w wypadku masażu klasycznego. W zależności, który segment objęty jest zmianami powstałymi na skutek procesu chorobowego lub którego bezpośrednio dotyka uczucie bólu, można go zastosować lokalnie lub ogólnie. Lokalne (miejscowo) gdy przyczyna dolegliwości występuje w konkretnym, dostępnym miejscu, natomiast ogólnie gdy zamierzamy wywołać oczekiwany efekt w miejscu odległym od miejsca masowanego.
Masaż segmentarny – częściowy podobnie jak i klasyczny polega na działaniu mechanicznym za pomocą odpowiednich technik, które kieruje się na określoną strefę unerwienia ciała. Odpowiednią techniką, w zależności od rodzaju zmienionej chorobowo tkanki, często także i innych warunków, masażysta jest w stanie wpłynąć – poprzez układy: nerwowy i hormonalny – na chory narząd. W masażu częściowym istotnym jest określenie stref oddziaływania. Dlatego fizjoterapeuta musi nie tylko znać sposoby rozpoznawania zmian odruchowych, a również liczyć się i umieć przewidzieć występowanie przesunięć odruchowych.
Do masażu segmentarnego kwalifikują się pacjenci:
– z chorobami skóry (zaburzenia odżywiania skóry i odmrożenia);
– z chorobami kości, stawów i mięśni (stany pourazowe, stany zapalne, choroby stawów lub zwyrodnieniowe stawów i więzadeł, przykurcze stawowe, RZS, zaburzenia tkanki łącznej, zmiany chorobowe okostnej);
– z chorobami układu mięśniowego (w celu rozluźnienia napięć mięśniowych, w tym również mięśni oddechowych, w schorzeniach dróg oddechowych, w celu pobudzenia czynności mięśni gładkich narządów wewnętrznych);
– w schorzeniach układu krążenia (w stanach obniżonego ciśnienia, chorobach obwodowych naczyń, niewydolności krążenia, w celu odprowadzenia chłonki i krwi żylnej, przy stwardnieniu tętnic obwodowych, po zapaleniach żył,
– w chorobie Reynauda,
– w chorobie Bergera, w przewlekłych stanach zapalenia mięśnia sercowego,
– w zespołach płucno-sercowych, w czynnościach zaburzenia pracy serca, w stanach cukrzycowych, w początkowym stadium sklerotyzacji naczyń, w guzkowatym zapaleniu żył, w przypadku żylaków);
– w chorobach układu nerwowego (w nerwobólach, po urazach i zapaleniach nerwów obwodowych, w przypadkach przesunięcia/wypadnięcia krążka międzykręgowego, w zaburzeniu autonomicznego układu nerwowego, w zaburzeniach pracy gruczołów dokrewnych, w przypadkach bólu głowy pochodzenia neurogennego);
– w chorobach narządów wewnętrznych (w przewlekłych chorobach narządów, w zaburzeniu napięć ścian narządów, w stanach po bakteryjnych zapaleniach, w zaburzeniach czynności wydzielniczych).
Niestety, nie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw leczniczego masażu kręgosłupa ze względu na przeciwwskazania, takie jak: podwyższona temperatura powyżej 38ºC, krwotoki lub nawet skłonności do ich występowania, stany zapalne, choroby skóry, świeże zakrzepy, tętniaki, nowotwory złośliwe i niezłośliwe, ostre bakteryjne stany zapalne tkanek i narządów wewnętrznych.
Jeżeli potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty w Rzeszowie zapraszam do KONTAKTU i do mojego gabinetu fizjoterapeutycznego na zabiegi.
Dobry Fizjoterapeuta Rzeszów