Masaż leczniczy dla starszych osób – Jak ktoś mądrze zauważył: “Starość Panu Bogu się nie udała”… Cóż tu dodać. Wraz z wiekiem pojawiają się problemy ze zdrowiem. I to niemal w każdym obszarze. Z układem szkieletowym (kłopoty z kręgosłupem, deformacje kostne, osteoporoza, bóle stawowe), mięśniowym (utrata masy mięśniowej i siły), nerwowym (zawroty głowy, osłabione reakcje, parkinson, alzheimer), krążeniowym (zwapnienia, zatory, zawały, udary), wydalniczym (kłopoty z pęcherzem, nowotwory). Czy tak musi być? Niestety, proces jest nieubłagany. Ale możemy go znacznie opóźnić. Jesteśmy tym co w siebie przez lata “włożyliśmy”. Czyli – w znacznej mierze tak jak przez lata postępowaliśmy tym staniemy się na starość.
Kluczowym z pewnością jest tu sprawność, aktywność fizyczna, skierowana na zachowanie czynności funkcjonalnych. U wielu ludzi jest ona niestety zaniedbywana. Dlatego w procesie rehabilitacji kładzie się na nią szczególny nacisk. U osób, którym brak zdolności kontynuowania danej czynności przez dłuższy czas zaleca się praktykowania ćwiczeń aerobowych. Trening marszowy, nordic walking, piesze wycieczki, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, aerobik. To zaledwie tylko kilka przykładów aktywności poprawiających wydolność krążeniowo-oddechową, zwiększających wytrzymałość mięśni i ogólną sprawność ruchową. Tego typu usprawnianie powinno obejmować chodzenie wolnym i szybszym tempem, zmiany kierunku, wchodzenie i schodzenie ze stopnia. Czasem może być to również korzystanie z odpowiednio “przygotowanego” toru przeszkód i ćwiczenia oporowe.
Jeszcze kilka lat temu ćwiczenia oporowe nie były zalecane osobom starszym. Natomiast obecnie uważa się, że nawet u najstarszych pacjentów za ich pomocą można uzyskiwać niezłe efekty, jak choćby zwiększenie siły mięśniowej. Zwiększenie siły jest niezmiernie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że u osób starszych jej utrata wiąże się również z utratą sprawności funkcjonalnej. Osiągnięcie przyrostu siły można osiągnąć różnorodnymi sposobami. Pokonując w ćwiczeniu ciężar własnego ciała, a także poprzez użycie dodatkowego zewnętrznego oporu, takiego jak np. hantle, obciążniki, elastyczne taśmy, sztangi i inne.
Do grupy środków mających niewątpliwy wpływ, na zachowanie zdrowia i poprawiających kondycję i samopoczucie seniorów można zaliczyć również masaż. Masaż leczniczy dla osób starszych oprócz tego, że jest częścią szerszego pola rehabilitacji, może także poprawić jakość życia. Zwiększa elastyczność tkanek miękkich, ich ukrwienie oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe. Znajduje to swoje bezpośrednie przełożenie w jakości postawy i chodu, a także w zdolności do utrzymania pozycji spoczynkowych.
Masaż leczniczy dla starszych osób nie tylko odpręża ciało i umysł, ale pomaga w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Niejednokrotnie masaż dla ludzi w tym wieku, jest receptą na przedłużenie komfortu życia. Pomaga również w poprawieniu zdrowia, stanowi remedium na aktywne i samodzielne funkcjonowanie bez objawów bólu lub z jak najmniejszymi tego typu dolegliwościami. Dlatego fizjoterapeuci, w przypadku rehabilitacji seniorów, bardzo często wykonują tego typu zabiegi.
Należy jednak mieć na uwadze, że zabiegi masażu u seniorów mogą odbywać się tylko za zgodą lekarza. A wybór techniki masażu determinują zarówno potrzeby pacjenta jak i spodziewane efekty terapii. Generalnie, masaż dostosowany do potrzeb osób starszych i uwzględniający złożoną specyfikę wieku podeszłego, ma za zadanie pomóc w codziennym funkcjonowaniu i redukcji dolegliwości.
Regularny masaż całego ciała, przynosi szereg pozytywnych efektów w funkcjonowaniu różnych organów. Rozluźnienie napięcia mięśni pomaga usunąć lub zredukować rozmaite przykurcze w kończynach. Masażem można poprawić ruchomość w stawach i zwiększyć ich zakres. Dzięki czemu zwykłe czynności są łatwiejsze w wykonaniu, a ich wykonanie sprawia mniejsze zmęczenie. Średnio lub długobodźcowe techniki masażu poprawiają krążenie i są w stanie uregulować ciśnienie krwi. Pobudzają prawidłowe odżywienie tkanek i wspomagają eliminację zbędnych produktów przemiany materii. Sama skóra nabiera większej elastyczności i lepszego, zdrowszego wyglądu. Prawidłowe funkcjonowanie skóry zmniejsza ryzyko, przeziębień, zakażeń i różnych innych chorób.
Z kolei bardziej intensywny masaż, wraz z techniką wibracji, poleca się pacjentom dłużej leżącym i unieruchomionym w celu pobudzenia układu mięśniowego. Poza tym osoby starsze cenią sobie kontakt fizyczny, a taki, który dodatkowo przynosi ulgę, cenią w szczególności.
Dobry Fizjoterapeuta Rzeszów