Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego Rzeszów. Odcinek szyjny jest szczególnie wrażliwym fragmentem kręgosłupa, podatnym na wszelkie urazy, przeciążenia i kontuzje. Wynika to ze stosunkowo dużej ruchliwości tego odcinka w stosunku do reszty kręgosłupa. Dodatkowo, brak dostatecznej stabilizacji mięśniowej w porównaniu z innymi segmentami i wielopłaszczyznowe rodzaje obciążeń w powiązaniu z jego możliwościami ruchowymi sprzyjają powstawaniu uszkodzeń czy nawet zniszczeń. Sama obecność głowy na jego szczycie działająca na zasadzie odwróconego wahadła powoduje przy nawet niewielkich siłach, przeciążenia, które przekładają się na ryzyko poważnego uszkodzenia. Mechanizm wywołujący urazy może być dwojaki:
Bez względu na rodzaj mechanizmu jego skutkiem przeważnie jest uszkodzenie prowadzące do destabilizacji odcinka, wiążące się z utratą zdolności kręgosłupa do przenoszenia obciążeń lub zmian strukturalnych. Te z kolei mogą doprowadzać do deformacji z towarzyszącymi im podrażnieniami lub z uszkodzeniem rdzenia kręgowego czy nerwów rdzeniowych włącznie (w odcinku szyjnym jest ich 8 par). Oba rodzaje uszkodzeń wymagają jak najszybszego leczenia chirurgicznego, a następnie profesjonalnej rehabilitacji.
Czasem dolegliwości bólowe górnego odcinka kręgosłupa są wynikiem zaburzenia napięcia mięśni szyi lub dyskopatii. Często ma to związek z rodzajem wykonywanej pracy (np. biurowa, jak w przypadku urzędników czy informatyków). Długotrwałe utrzymywanie nieergonomicznej pozycji przy niedostosowanym stanowisku bardzo często powoduje pojawiające się w kończynach górnych: mrowienia, drętwienia, pieczenia palców, bóle barków lub łokci. Nie leczone, wraz z postępującą artrozą (schorzeniem będącym zaburzeniem równowagi pomiędzy syntezą a rozpadem chrząstki stawowej) prowadzą do przedwczesnego zwyrodnienia (zużycia) szyjnego odcinka kręgosłupa.
Zmiany zwyrodnieniowe powstają latami, stąd ich początek jest niezauważalny lub łagodny. Zwykle proces ten zostaje zainicjowany na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów. Jednak nieleczony z czasem powoduje stopniowy odzew ze strony organizmu. Pierwszym symptomem takiego stanu rzeczy są dolegliwości bólowe, zazwyczaj promieniujące od odcinka szyjnego do kończyny górnej, wraz z pojawiającymi się zaburzeniami czuciowymi. W przypadku kończyn górnych, oprócz doznań czuciowych, może wystąpić realny deficyt siły mięśniowej wraz z upośledzeniem niektórych czynności manualnych. Zmianom zwyrodnieniowym mogą również towarzyszyć: bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia koordynacji lub równowagi.
Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego wymaga specjalnej uwagi. Proces ten powinien mieć charakter kompleksowy łącząc zarówno terapeutyczne właściwości ruchu jak i zdobycze z zakresu fizykoterapii. W wielu przypadkach zmian nie da się cofnąć. Można je hamować i łagodzić ich skutki pomagając pacjentom w powrocie do komfortu wykonywania czynności dnia codziennego.
Leczenie kręgosłupa szyjnego w początkowej fazie ostrej, powinno się sprowadzać do unieruchomienia szyi, przyjęcia środków przeciwbólowych z ostrzyknięciem wrażliwych miejsc włącznie (lidokainą albo z użyciem środków rozluźniających mięśnie). W rzadkich przypadkach wskazane jest zastosowanie wyciągu lub kołnierza szyjnego. Ulgę mogą przynieść gorące okłady. Zwykle parę dni wystarczy aby dolegliwości ustąpiły lub pozwoliły na miarę normalnie funkcjonowanie.
Po ustąpieniu ostrych objawów pacjentowi powinno się wdrożyć jak najszybciej ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi, reedukację posturalną i edukację obejmującą niektóre z dotychczasowych złych nawyków. Dopiero po ustąpieniu fazy bólowej można przystąpić do ćwiczeń czynnych przywracających pełny zakres ruchu i giętkości szyi.
Wprowadza się do programu rehabilitacyjnego:
– mobilizację tkanek miękkich i powięzi,
– poizometryczną relaksację mięśni szyi i obręczy barkowej,
– ćwiczeń stabilizujących łopatki,
– ćwiczeń odcinka piersiowego,
– masaż,
– lub kinesiotaping.
Równolegle warto wdrożyć – wspomagającą proces rehabilitacji kręgosłupa szyjnego – fizykoterapię. Ukierunkowuje się ją na poprawę stanu osłabionych mięśni i złagodzenie utrzymujących się dolegliwości bólowych. W tym celu wykorzystuje się zabiegi z zakresu:
Rehabilitacji kręgosłupa szyjnego powinno cały czas towarzyszyć odtworzenie prawidłowego nawyku utrzymywania postawy ciała, ustawienia głowy, ograniczenie ryzyka nawrotów dolegliwości i poprawienie codziennego funkcjonowania pacjentów.
Leczenie zachowawcze kręgosłupa szyjnego, prowadzone przez dobrego fizjoterapeutę przynosi zadowalające rezultaty. Ale w myśl zasady” „lepiej zapobiegać niż leczyć” należy zadbać o stan tego odcinka kręgosłupa odpowiednio wcześniej – zanim wystąpią dolegliwości.
Jeżeli masz uraz szyi – kręgosłupa szyjnego, wymagasz pomocy fizjoterapeuty i rehabilitacji zapraszam do KONTAKTU i do mojego gabinetu fizjoterapeutycznego w Rzeszowie.
Gabinet fizjoterapeutyczny Rzeszów