Rehabilitacja osób starszych, seniorów Rzeszów – Rehabilitacja stanowi integralną część leczenia i odgrywa niebagatelną rolę w procesie przywracania zdrowia. Jej brak szczególnie zauważalny jest w przypadku starszych pacjentów, stąd usprawnianie pacjentów, które jest jej efektem, w dużym stopniu wpływa na organizm i stymuluje wiele procesów zdrowotnych.
Jesień życia niestety wiąże się z rosnącymi potrzebami zdrowotnymi, obniżeniem aktywności, nasilającymi kłopotami, pojawianiem się wielu chorób naraz i nierzadko uzależnieniem od osób trzecich.
Wbrew temu co się obserwuje, starość nie powinna być okresem biernego wypoczynku, w czterech ścianach i przy telewizji. To właśnie brak aktywności jest stymulatorem i akceleratorem destrukcyjnych procesów organizmu ludzi starszych. Hipokineza (niedobór ruchu) bardzo szybko prowadzi zarówno do spadku wydolności fizycznej jak i sprawności funkcjonalnej. W sposób dynamiczny u tej grupy wiekowej zauważa się spadek siły mięśniowej i zmiany kostno-stawowe. Ale to tylko „wierzchołek góry lodowej” jeśli chodzi o niekorzystne zmiany spowodowane brakiem ruchu.
Wypada tu wspomnieć o zmianach metabolicznych, podwyższonych frakcjach cholesterolu, pojawieniu się zespołów geriatrycznych (np.: zaburzeniu opróżniania pęcherza moczowego, nietrzymaniu moczu, spowolnieniu perystaltyki jelit, zaparciach, zaburzeniu funkcji poznawczych, zaburzeniu równowagi i orientacji, zmniejszeniu powrotu żylnego, ograniczeniu ruchomości klatki piersiowej i spadku elastyczności dróg oddechowych, zmniejszeniu wentylacji, dysharmonii emocjonalno-behawioralne i wielu, wielu innych).
Dłuższa bezczynność ciągłe przebywanie w pozycji leżącej upośledzają układ mięśniowo-szkieletowy, z zanikami mięśni włącznie, ograniczeniami ruchu w stawach, przykurczami, odwapnieniem kości i postępującą osteoporozą.
A trzeba wiedzieć, że u osób starszych, niemal każda długotrwała choroba, uraz, lub czasowe wyłączenie z powodu operacji, zwykle prowadzą do ogólnego osłabienia, a co za tym idzie – ograniczeń w ruchomości i spadku niezbędnej aktywności. Do tego należy włączyć obniżoną zdolność adaptacyjną i brak sił witalnych, które są czynnikiem zniechęcającym osoby starsze do podejmowania rekonwalescencyjnego wysiłku.
Dlatego profesjonalna rehabilitacja osób starszych, ich usprawnianie są tak istotnym elementem powrotu do zdrowia i sprawności.
Systematyczna aktywność ruchowa nie tylko wpływa na poprawę stanu fizycznego, ale także przynosi wymierne korzyści w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. I choć nastawienie do aktywności w wieku starszym powoli się zmienia na korzyść, to nadal zbyt mały odsetek osób tej grupy wiekowej podejmuje ją regularnie. A trzeba wiedzieć, że u osób aktywnych ruchowo zmniejszają się stany lękowe, poprawie ulegają procesy regeneracyjne, poprawia się komfort snu i zasypiania, wydzielane endorfiny poprawiają samopoczucie, wyzwalają uczucie radości i zwiększają samoocenę. Zmniejsza się także odczucie bólu, tak częste i towarzyszące dolegliwościom osób w podeszłym wieku.
Podejmowane ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko upadków, a przez to dodają pewności pacjentom. Wpływają na obniżenie i stabilizację ciśnienia tętniczego, poprawiają siłę mięśniową, w tym uchwytu trzymanych i przenoszonych przedmiotów. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja ruchowa osób starszych nie tylko poprawia komfort życia ale także wydłuża czas jego trwania.
W zależności od stanu chorego rehabilitacja ruchowa osób starszych może przybierać różne formy. Może być ukierunkowana na uruchomienie pacjenta, likwidację deficytów ruchowych lub aktywizację chorego. Niezmiernie istotna jest tu ergoterpia (nauka codziennych czynności) – stanowiąca ważny, a często marginalizowany aspekt dochodzenia do samodzielności. Samodzielne ubieranie, samoobsługa, korzystanie z zaopatrzenia ortopedycznego (w tym chodzenie o kulach), poruszanie się po nierównych powierzchniach, pokonywanie schodów, przesiadanie się z i na wózek inwalidzki, korzystanie z toalety, przygotowywanie posiłków i jeszcze szeregu innych czynności, dobierane są do programu rehabilitacyjnego w zależności od indywidualnego zapotrzebowania pacjenta.
Nie są to czynności łatwe nawet dla ludzi młodych. Tym bardziej taka reedukacja w grupie osób starszych wymaga od fizjoterapeuty nie tylko zaangażowania ale także i sporego doświadczenia, empatii, psychologii i kreatywności.
Coraz częściej ćwiczenia usprawniające seniorów zaczynają być prowadzone w formie gier lub zabaw odwracających uwagę od istniejącego problemu. W formie indywidualnej lub grupowej. Czasem może przybierać postać warsztatów w czasie których podczas prac plastycznych czy technicznych ćwiczy się motorykę, czynności manualne, poprawia koordynację ruchową i koncentrację, wyzwala kreatywność i ćwiczy pamięć.
Jeżeli potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty w Rzeszowie do rehabilitacji osób starszych – seniorów zapraszam do KONTAKTU.
Fizjoterapeuta dla Seniorów Rzeszów