Rozluźnianie napięć mięśniowych – Fizjo Effect Rzeszów
Napięcie mięśniowe to zjawisko z którym mamy do czynienia na co dzień. Kłopot zaczyna się wówczas gdy zaczyna ono dominować, a napięte mięśnie nie dają o sobie zapomnieć w trakcie codziennych czynności. Coraz szybsze tempo życia, towarzyszący temu stres i przemęczenie z jednoczesnym brakiem czasu na relaks to coraz bardziej powszechny schemat. Niestety, przekłada się on zarówno na stan psychiczny jak i fizyczny, znajdując odzwierciedlenie w postawie (wyglądzie) i samopoczuciu. Jednymi z pierwszych objawów takiego stanu są właśnie napięcia mięśni. Któż z nas nie cierpiał na wzmożone napięcie karku, nie doświadczył skurczu nóg czy pleców? Czasem dolegliwość jest tak wszechobecna – napięcia bowiem dotykają większość osób aktywnych zawodowo – że już nie zwracamy na ten fakt uwagi. Dopiero gdy napięcia przekroczą granicę krytyczną, uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie, zaczynamy szukać pomocy u specjalisty.
Codzienna praca mięśni to ich kurczenie i rozluźnianie. Przez nieustannie powtarzane ruchy i czynności, doprowadzane do długiego, stałego tonusu, poddawane są przeciążeniom. Stają się wówczas sztywne, napięte, co z kolei generuje ich bolesne przykurcze. Bolące mięśnie dają efekt drętwienia, pieczenia czy promieniowania do miejsc często bezpośrednio nie związanych ze skurczem.
Wzmożone napięcie mięśniowe musi podlegać leczeniu, ponieważ nie usuwane może prowadzić do powikłań, uszkodzeń włókien, więzadeł, ścięgien, krążków międzykręgowych, niedokrwienia, przykurczów stawowych, które z czasem mogą ulec utrwaleniu i zniekształceniu z ograniczeniem zakresu ruchu włącznie, a finalnie nawet do unieruchomienia pacjenta.
Wzmożone napięcie mięśniowe, może wynikać również z patologicznego uszkodzenia układu nerwowego. Często też sztywność mięśni pojawia się jako reakcja obronna przeciwko bólowi lub jako pochodna wady postawy. Z kolei, u osób aktywnych, napięcie kumulują przeciążenia lub zbyt forsowny trening i nakładanie na organizm sporych obciążeń.
Bez względu jednak na rodzaj pochodzenia napiętych mięśni należy je rozluźniać. Rozluźnianie napięć mięśniowych to: codzienna gimnastyka, stretching, ćwiczenia rozciągające, elementy jogi, które powinny stać się niemal standardowym rytuałem. Nie musi on trwać długo. Wystarczy nawet kilka do kilkunastu minut dziennie, choćby przed telewizorem czy w trakcie przerwy w pracy. Istotna tu jest sumienność i systematyczność.
W przypadku uporczywych skurczy niezbędne będzie oddziaływanie fizjoterapeutyczne. W kwestiach patologicznych, spastycznych napięć, dotkniętym nimi pacjentom podaje się leki zwiotczające mięśnie, takie jak diazepam, dantrolen, baklofen czy nawet toksynę botulinową.
W większości przypadków jednak, wystarczą odwiedziny w gabinecie fizjoterapeutycznym. Tam, w zaciszu gabinetu, rozluźnianie napięć mięśniowych może przybierać różnorodne formy. Czasem wystarczy seria masaży. Innym razem niezbędne będzie rozciąganie mięśni, jeszcze innym mobilizacja lub skierowanie na wizytę do kręgarza.
Najpopularniejszy, masaż, jest metodą skuteczną. O jego rodzaju decyduje bezpośrednio fizjoterapeuta. Prawidłowy jego dobór potrafi zmniejszyć napięcie mięśniowe, rozluźnić je, zmniejszyć odczucie bólu. A jest w czym wybierać gdyż rodzajów masażu jest całkiem sporo w tym:
– masaż klasyczny,
– masaż mięśniowo – powięziowy,
– wibracyjny,
– głęboki,
– masaż na punktach spustowych (trigger points),
– masaż bańkami chińskimi,
– masaż gorącymi kamieniami,
to tylko kilka z wielu propozycji. Ale rozluźnianie napięć mięśniowych może odbywać się również innymi metodami. Terapeuta może zdecydować się na zaordynowanie poizometrycznej relakscaji mięśnia (PIR) – technikę, w której wykorzystuje się możliwość pokonania fizjologicznego obronnego odruchu przed nadmiernym rozciąganiem, po wcześniejszym skurczu mięśnia; Technikę Energii Mięśniowej (MET); trening Jacobsona (progresywną relaksację mięśni), ćwiczenia oddechowe, zabiegi fizykalne jak: rozluźniające wirówki, kąpiele, ciepłolecznictwo, techniki relaksacyjne z muzykoterapią włącznie i szereg innych.
Regularne usuwanie napięcia mięśniowego poprzez profesjonalne zabiegi pozwala zlikwidować stres i zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych, kontuzji, dolegliwości i ich ewentualnych powikłań. Zapewnia przy tym codzienny komfort funkcjonowania zarówno w domu jak i pracy.
Chcesz wiedzieć jak pozbyć się napięcia mięśniowego? Jeśli jesteś z Rzeszowa zapraszam do Kontaktu oraz do mojego gabinetu fizjoterapeutycznego.
Fizjoterapeuta Rzeszów