Jest to uraz powstający bardzo gwałtownie. Bardzo często dochodzi do niego w czasie wypadku samochodowego. Najczęściej jest on związany z nagłym, silnym i niespodziewanym uderzeniem w tył samochodu. Wtedy to siła najpierw wymusza bezwładny ruch kręgosłupa szyjnego do tak zwanego przeprostu (czyli nadmiernego skłonu głowy w tył). Potem następuje równie szybki powrót głowy do pełnego zgięcia. Potoczna nazwa tego typu urazów kręgów szyjnych bierze się stąd, że ruch ten przypomina smaganie biczem.
Urazy odcinka szyjnego kręgosłupa jakim jest smaganie biczem powodowane jest przede wszystkim szybkim ruchem spowodowanym uderzeniem (na przykład w czasie wypadku). Wbrew pozorom konsekwencje tego urazu kręgów szyjnych mogą być bardzo poważne. W niektórych przypadkach może dojść do zerwania lub naderwania więzadeł i mięśni w okolicach kręgosłupa szyjnego lub nawet do trwałego uszkodzenia dysku, będącego strukturą miękką. W najgorszym z możliwych przypadków może dojść do złamania zęba drugiego kręgu szyjnego. Sytuacja ta może bardzo zagrozić zdrowiu a nawet życiu. Dlatego też nawet niegroźnie wyglądająca stłuczka może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
W przypadku urazów kręgów szyjnych kręgosłupa niebezpieczne jest to, że bardzo skutki takich uszkodzeń nie są widoczne od razu. Stres, adrenalina, emocje jakie spowodował wypadek sprawiają, że ból może nie być odczuwalny, a pojawi się dopiero kilka lub nawet kilkanaście godzin po wypadku. Do najczęstszych objawów urazu kręgosłupa w odcinku szyjnym należą: nudności, ból głowy, drętwienie rąk, sztywność karku, zmiany nastroju. Gdy pojawią się wymioty czy utrata przytomności sytuacja jest bardzo poważna! Objawy uszkodzeń typu smagnięcie biczem są widoczne także na zdjęciu RTG. Dlatego tak ważne jest aby każdą ofiarę wypadku lub nawet stłuczki przebadać pod tym kątem.
Polecamy się w zakresie leczenia urazów i bólów odcinka szyjnego kręgosłupa, w tym w przypadku smagnięcia biczem. Zapraszamy do kontaktu. Mogą Cię zainteresować również inne tematy poruszane na naszym blogu, w tym – pinoterapia w Rzeszowie czy też leczenie łokcia tenisisty.
Fizjoterapeuta Rzeszów