Szczękościsk

Do mojego gabinetu rehabilitacyjnego w Rzeszowie zgłosiła się Pacjentka lat 36 skierowana na rehabilitacje stomatologiczna przez swojego lekarza stomatologa. Podczas leczenia stomatologicznego Pani dr zauważyła duże ścieranie guzków zębowych trzonowców. Pacjentka skarżyła się na częste bóle głowy w okolicach skroniowych, nawracające bóle w okolicy ucha prawego.

Po przeprowadzeniu testów napięć mięśniowych, oraz ruchów w stawie skroniowo żuchwowym zaobserwowałam również niesymetryczny ruch żuchwy przy otwieraniu ust. Żuchwa podczas ruchu odwodzenie zbaczała na stronę prawą.

W przypadku mojej pacjentki obserwowaliśmy parafunkcje czynności mięśniowych w obszarze układu stomatognatycznego takie jak, zaciskanie zębów.

Powstawanie parafunkcji mięśniowych w obrębie czaszki uwarunkowane są ochroną mózgu. Mięśnie szyi, potylicy, twarzoczaszki maja wpływ na to jak wygląda ruchomość szwów czaszkowych, co istotne jest ze względu na przepływ płynu mózgowo rdzeniowego. Nasze ciało będzie za wszelka cenę dążyć do utrzymania tego przepływu.

Parafunkcje mięśniowe najczęściej powodują patologiczne nawyki ruchowe co prowadzi do: – starcie zębów,

– pofałdowanego języka od odciskania się zębów na jego brzegach,

– powstawania linii na błonie śluzowej policzka.

Rehabilitacja pacjentki ze szczękościskiem

Najczęściej występuje zaciskanie zębów w nocy, tak jak u mojej pacjentki, oraz zgrzytanie zębami. Często przyczyną zaciskania zębów jest nieustabilizowany staw krzyżowo biodrowy. Dlatego zaczęłam od sprawdzenia czy obydwa stawy są ruchome, czy nie ma żadnych zablokowań. Wykonałam rozluźnianie mięśniowo powięziowe całego kompleksu miednicy, wyeliminowałam bolesne punkty spustowe na mięśniach przykręgosłupowych, pośladkowych. Następnie wykonałam terapię wisceralną w celu rozluźnienie napięć na brzuchu, które maja ogromny wpływ na to co odczuwamy w odcinku lędźwiowym.

Na kolejnych terapiach skupiłam się na rozluźnianiu mięśni żwaczy, opracowaniu bolesnych punktów spustowych. Kolejne spotkanie z pacjentem poświęciłam rozluźnieniu szyi, górnego otworu klatki piersiowej oraz mięśni podpotylicznych. Terapia ta przyniosła bardzo duże rozluźnienie na stawach skroniowo żuchwowych. Z terapii na terapię pacjentka odczuwała coraz mniejszy ból głowy, mniejsze napięcie na mięśniach żujących. Jako pracę do domu pacjentka dostała zestaw ćwiczeń aby podtrzymywać efekty terapii. Po pięciu spotkaniach, pacjentka była bardzo zadowolona z efektu terapii. Zakończyliśmy więc leczenie i rehabilitację pacjenta z zaciskaniem zębów.

Rehabilitacja pacjenta z zaciskaniem zębów

Jeżeli zmagasz się z podobnymi dolegliwościami jak zgrzytanie zębami, bruksizm, mocne zaciskanie zębów i jesteś z Rzeszowa i potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty zapraszam do mojego gabinetu fizjoterapeutycznego w Rzeszowie oraz do KONTAKTU.

Fizjoterapeuta Rzeszów

Call Now Button