W poprzednim tekście przybliżyłam nieco ból korzeniowy, promieniujący i jak go odróżnić. Teraz zajmijmy się bólem którego rozpoznanie może nam nastręczyć nieco więcej kłopotów.
Ból naczyniowy – jest także dość często występującym bólem z którym niejednokrotnie niektórzy z nasz zmagają się kilka razy w miesiącu. Nie zawsze wiemy, że główne pnie naczyniowe są również unerwione i mogą dawać dolegliwości bólowe. Ból pochodzący z tętnic, tak jak mamy to w przypadku zapalenia naczyń krwionośnych, migreny, oraz naczyniowych bólów głowy nasila się wraz ze wzrostem impulsu skurczowego. Więc każdy czynnik który podniesie nam ciśnienie skurczowe będzie przyczyniał się do zwiększenia nieprzyjemnych pulsacyjnych bóli. Czynniki które mogą podwyższać to ciśnienie to np. ćwiczenia fizyczne, gorączka, alkohol, czy zwykle pochylanie się.
Ciekawą informacją jest to, że bóle pochodzące z układu oddechowego również są silnie powiązane z układem krwionośnym. Przykładem może być np. ból opłucnej, czy ból pochodzący z tchawicy, który związany jest z ruchami oddechowymi do złudzenia może być podobny do bólu naczyniowego, dlatego dysfunkcje obu tych układów należy łączyć. Należy wówczas poszukiwać towarzyszących objawów ze strony układu krążenia i układu oddechowego. Ból będzie przez pacjentów opisywany jako pulsujący-więc naczyniowy- lub bardzo ostry i narastający przy ruchach oddechowych takich jak oczywiście oddychanie, ale również śmiech, czy kaszel. Jeśli terapeuta zbada pacjenta, przeprowadzi testy, zbada ruch z oporem nie wywoła objawów bólowych. Aby rozwiązać tą zagadkę trzeba prześledzić wszechobecna powięź. Ból może nasilać się również w pozycji leżącej, zwłaszcza w nocy lub podczas snu.
Skoro wchodzimy w głąb ciała, to przyjrzyjmy się bólom z układu pokarmowego. Zwykle ból związany z tym układem ma tendencje do nasilania się wraz ze wzrostem perystaltyki jelit, a objawy będą jeszcze większe przy jednoczesnych zaparciach. . Pacjent zauważy tendencje wzrostowa bólu przy spożywaniu pokarmów a ograniczenie jedzenia-głodówka- zmniejszy w znacznym stopniu dolegliwości. W zależności od tego z jakim problemem mamy do czynienia ból może być objawem wtórnym do zadziałania kwasów żołądkowych na przełyk, żołądek lub dwunastnicę. Wówczas zauważamy, że ból jest mniejszy jeśli w żołądku jest pokarm, a nasila się gdy żołądek jest pusty i wydziela kwas żołądkowy. Zwróćmy zatem uwagę na to kiedy ból się pojawia, lub kiedy się zwiększa zmniejsza. Po 1-3 godzin po spożyciu pokarmu.
Gabinet medycyna naturalnej i osteopatii Fizjo-Effect zaprasza na terapię narządów wewnętrznych wszystkie osoby zmagające się z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi – bólem naczyniowym, bólami układu oddechowego czy bólami układu pokarmowego. Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia wizyty!
Gabinet Fizjoterapeutyczny Rzeszów