Terapia sensoryczna Rzeszów – wszystkie czynności, które wykonujemy, angażują nasze zmysły. Dzięki nim, zmysłom: dotyku, wzroku, słuchu, smaku czy węchu, odbieramy informacje z otaczającego nas świata. Ale oprócz nich, o czym niewielu z nas zdaje sobie sprawę, mamy także zmysły proprioceptywny (czucia głębokiego pochodzącego z naszych więzadeł, mięśni, stawów) i przedsionkowy (zmysł równowagi). Oba, nie dość, że się uzupełniają to także współpracują ze sobą.
W związku z tym codzienne obcowanie z bodźcami wymaga sprawnego układu sensorycznego, zdolnego je odbierać i kierować naszymi poczynaniami. Zatem właściwy rozwój – zwłaszcza wśród najmłodszych – ma niebagatelne znaczenie dla funkcji poznawczych, zważywszy zwłaszcza na to, że proces kształtowania sensorycznego rozpoczyna się już w okresie płodowym.
Jest to o tyle istotne, że wszelkie zaburzenia tego układu skutkują brakiem prawidłowego przetwarzania bodźców zewnętrznych. Dziecko z zaburzonym układem sensorycznym ma wówczas trudności z wykonaniem i zaplanowaniem własnych działań, może być nadmiernie ruchliwe, posiadać kłopoty z koncentracją uwagi. Pojawiają się u niego zaburzenia w rozwoju koordynacji ruchu, umiejętności pisania czy czytania. Mały człowiek nie jest w stanie nadążyć z przetwarzaniem informacji płynących ze świata. Z tego powodu może reagować niekonwencjonalnie na wiele sposobów, np: wycofaniem z otoczenia zamykając się we własnej „bańce”; odpowiadać lękiem lub agresją; nadpobudliwością ruchową, popadać w autyzm.
I tu pomocną powinna być odpowiednio prowadzona terapia sensoryczna. Terapia sensoryczna ma na celu pomóc małym pacjentom z zaburzoną lub niedostatecznie rozwiniętą integracją bodźców sensorycznych. Jej zadaniem jest pokazanie i nauczenie prawidłowej reakcji na napływające wrażenia zmysłowe i oswojenie dziecka ich z różnorodnością. Terapia sensoryczna poprzez zestaw ćwiczeń i czynności poprawiających cały układ odbioru bodźców rozwija przy tym zmysł równowagi i zdolności psychoruchowe dzieci, porządkując wrażenia zmysłowe płynące ze otaczającego świata. Z czasem pozwala na ukierunkowanie celowego działania, uczy właściwych reakcji organizmu i umożliwia selekcję informacji.
Terapia sensoryczna jest tak właściwie ukierunkowaną zabawą, mającą nauczyć dziecko odpowiednich reakcji na bodźce zewnętrzne i wrażenia zmysłowe, a głównym jej zadaniem jest stymulacja procesów nerwowych. W myśl zasady: „ucząc bawić, bawiąc uczyć” porządkuje się i wypracowuje odpowiedzi na napływające bodźce za pośrednictwem różnych zmysłów.
Pomocne są tu zabawy jak: jazda na deskorolce, huśtanie na hamaku, linie, zabawy przedmiotami z różnych materiałów i o różnym kształcie i fakturze, lepienie postaci z mas plastycznych i szereg innych… W trakcie terapii dziecko oswaja świat zewnętrzny wg. własnych potrzeb, uspokaja się i nie reaguje w sposób irracjonalny, specyficzny dla siebie, na napływające bodźce.
Efekty terapii są indywidualnie i zależne od każdego przypadku. Czasem zauważalne są już po kilku zajęciach, a czasem wymagają systematycznej pracy przez rok lub więcej. Ale w końcu przychodzą. Zanikają reakcje agresywne. W sposób widoczny zmniejsza się nadpobudliwość ruchowa. Dzieci zaczynają lepiej informować o swoich potrzebach, nawiązując interakcje z otoczeniem.
Poprawia się u nich koordynacja motoryczna i zmysł równowagi. Dotąd nieprawidłowo używane przedmioty zaczynają być przydatne i wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Wzrasta zdolność koncentracji i skupienia na wykonywanej czynności. Do tej pory „przerażający” świat zaczyna dziecko przyciągać, intrygować i zaciekawiać. Znikają reakcje niepożądane jak: płacz, krzyk, histeria.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty w Rzeszowie zapraszam do KONTAKTU.
Fizjoterapeuta Rzeszów