Zespół górnego otworu klatki piersiowej – co kryje się pod tym terminem? Przyjrzyjmy się jeszcze raz anatomii szyi. Tym razem mięśniom, których napięcie tak często nam doskwiera. Czujemy wtedy nieprzyjemne ograniczenie ruchomości, ciągnięcie, ból piekący. Ciężko wypocząć w nocy, nie możemy znaleźć wygodnej pozycji, zmieniamy poduszki, materac. Niestety nie zawsze przynosi to efekt.
Spójrzmy trochę głębiej, pomiędzy mięśnie okalające kręgosłup szyjny, przebiegające tam naczynia krwionośne czy nerwy z punktu widzenia terapeutycznego maja ogromne znaczenie.
Kompresja pęczka naczyniowo-nerwowego pod wpływem napiętych mięśni pochyłych przednich i mięśni pochyłych środkowych powoduje drażnienie tych struktur. Jednak nie tylko napięcie mięśniowe spowoduje podrażnienie, często może być to spowodowane zbliznowaceniem powięzi w tym obszarze, przebyte złamanie obojczyka, uniesione pierwsze zebro, zwiększone napięcie mięśnia piersiowego mniejszego.
Zespół górnego otworu klatki piersiowej rehabilitacja
Najczęstsze objawy związane z zespołem górnego otworu klatki piersiowej to:
– ból szyi, barku czy ramienia, odrętwienie w ramieniu, ręce czy palcach, zaburzenie krążenia w kończynie – obserwujemy to w zmianie zabarwienia skóry, osłabienie barków, ramienia czy rąk.
Zespół górnego otworu klatki piersiowej prawie zawsze wiąże się z bólem i odrętwieniem ramienia i ręki, ale nie tylko. Ból może występować po wewnętrznej stronie przedramienia i ramienia, może być obecny po bocznej stronie szyi, w obszarze piersiowym, poniżej obojczyka, w obszarze pachy, w górnym obszarze pleców w regionie mięśnia czworobocznego oraz równoległobocznych.
Patrząc na powyższą ilustracje łatwo możemy wyobrazić sobie jaki wpływ na wystąpienie opisanych dolegliwości mają struktury występujące w okolicy szyi.
Zadaniem terapeuty będzie rozluźnić napięte mięśnie szyi oraz powięź w której znajduje się mnóstwo zakończeń nerwowych. Mobilizacja obojczyka czy prawidłowe ustawienie pierwszego żebra poprzez manipulacje krótkodźwigniowe w pełni pozwolą pozbyć się dolegliwości bólowych.
Potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty w związku z bólem kręgosłupa lub innymi dolegliwościami? Zapraszam do Kontaktu i do mojego gabinetu fizjoterapeutycznego w Rzeszowie.
Fizjoterapeuta Rzeszów