Ostatnio pisaliśmy Wam o szkoleniu z rehabilitacji kardiologicznej, na którym mieliśmy przyjemność gościć. Tym razem wspominamy miłą wyprawę do Spały, gdzie odbywało się szkolenie z medycyny manualnej doktora Radosława Składowskiego.
Radosław Składkowski jest ortopedą, który w swej profesjonalnej działalności zajmuje się medycyna manualną (określaną zwyczajowo jako kręgarstwo, a o wiele rzadziej również jako chiropraktyka). Od około dziesięciu lat rozpoczął wprowadzać w terapii również technikę określaną jako ogólnopojęta klawiterapia, dzięki której pacjenci wracają do zdrowia po chorobach narządów ruchu. Doktor Składowski odbierał szkolenia z rąk Zbigniewa Arkuszewskiego, Grzegorza Jabłońskiego. Doświadczenia te połączył z praktyką na Oddziale Urazowo-Ortopedycznym w Kędzierzynie-Koźlu i w ten właśnie sposób opracował własny nurt medycyny manualnej. Samej metody klawiterapii nauczył się od Ferdynanda Barbasiewicza.
Ta metoda rehabilitacyjna łączy w sobie cząstki medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej – od suchego igłowania przez akupunkturę, akupresurę aż po terapię manualną czy też masaż. Dostosowuje się w niej metodę leczenia do typu pacjenta – dopasowujemy technikę do rodzaju jego organizmu, jego budowę tkanek i anatomiczną jego reakcji na ból, a nawet jego poczucie kinestetyki. W pinoterapii pinuje się, „dziobie” specjalnymi gwoździami, ale wykorzystuje również suche igłowanie, mobilizuje się stawy itp.
By odpowiednio dobrać technikę rehabilitacji do pacjenta, Składowski wykorzystuje wypracowana dodatkowo przez siebie metodę diagnostyczną nazywaną koncepcją łańcuchów synkinetycznych w połączeniu ze strefami sympatykotonii. Poszukuje w ten sposób dysfunkcji organizmu i odpowiednio dopasowuje swe metody, by wyprowadzić pacjenta „na prostą” do zdrowia.