Leczenie bóli migrenowych – Któż z nas nie doświadczył bólu głowy? Chyba nie ma takiego człowieka. Dolegliwość jest tak powszechna, że znana praktycznie wszystkim. Bóle głowy mogą powstać wskutek uderzenia, urazu, w związku z problemami układu ruchu jako bóle napięciowe, mogą być również pochodną stresu, przemęczenia fizycznego lub psychicznego. Najczęściej ustępują po odpoczynku, przyjęciu leków przeciwbólowych lub po przespanej nocy… Jednak wśród nich wyróżnić można jeden rodzaj – określany jako coś więcej aniżeli tylko ból głowy – skomplikowane schorzenie z pokaźną gamą objawów, od bólu aż po zaburzenia widzenia włącznie – a mianowicie migreny!
Migrena charakteryzuje się nawracającymi, silnymi bólami głowy. Z reguły obejmuje on jedną jej stronę, jest pulsujący i nasila się nawet przy niewielkiej aktywności fizycznej. Bólowi temu mogą towarzyszyć nudności, czasem wymioty oraz nadwrażliwość na światło, dźwięki lub zapachy. Czasem, tuż przed atakiem, ból migrenowy poprzedzają różne objawy neurologiczne, które doczekały się już swojego fachowego określenia – aury migrenowej.
A już sam ból, według większości, którzy go doświadczyli – to atak z „przytupem”. Jego uderzenia stają się tak silne, że nawet mrugnięcie powiekami wywołuje cierpienia nie mówiąc już o próbach zrobienia choćby kilku kroków.
Co wywołuje migrenę? Szereg czynników, by wymienić tu: stres, a u niektórych jego odwrotność – odprężenie, zmiany hormonalne (np. miesiączka), przemęczenie i niewyspanie, wpływ niektórych potraw lub przypraw, wpływ leków, spory wysiłek fizyczny, głód, zmiany pogodowe, zmiany wysokości i wiele, wiele innych. Warto wiedzieć, że migrenę może wywoływać również spożywanie alkoholu, lub napojów z dużą zawartością kofeiny.
Migrena ujawnia się fazami. Wstępnie, u niektórych, nawet na dobę przed atakiem bólu, pojawiają się tzw. symptomy zwiastunowe jak: trudności z koncentracją, uczucie głodu, ziewanie, zmęczenie, drażliwość. Rozpoczynające się sygnały neurologiczne świadczą o rozpoczęciu fazy drugiej. W jej trakcie, pacjenci doznają niewyraźnego widzenia, drętwienia ręki, twarzy, silnych zawrotów głowy, szumów usznych, czasem kłopotów w wysławianiu się. Intensywny ból z towarzyszącymi mu nudnościami, wymiotami, zawrotami głowy, dreszczami, wrażliwością na hałas lub światło, czasem z zaparciami lub biegunką świadczy już o trzeciej fazie migreny.
Sam atak migreny może trwać kilka godzin, a może i ciągnąć się do trzech dni! Kiedy po tym czasie ból nie ustępuje konieczna jest interwencja lekarza.
Niestety, migrena nieleczona może się rozwijać, a nawet pogłębiać. Pogłębiać w tym sensie, że głowa po traumatycznym dla niej ataku staje się bardzo wrażliwa na kolejny atak. Myślenie i obawa o ponownej ewentualnej fali prowokuje kolejne ataki. I to do tego stopnia, że mogą one pojawiać się niemalże codziennie.
Leczenie bóli migrenowych nie jest sprawą ani łatwą ani prostą, bo nie wynaleziono jeszcze na nią skutecznego lekarstwa. Dlatego w znacznej mierze, leczenie bóli migrenowych oparte jest o farmakologię – środki zapobiegawcze i przeciwbólowe. Jednakże częste przyjmowanie leków przeciwmigrenowych negatywnie odbija się na układzie pokarmowym i, jak niemal większość medykamentów, działa uzależniająco.
Oprócz farmakologii, w niewielkim arsenale leczenia bóli migrenowych znajduje się fizjoterapia. Szczególnie ceniona jest przez osoby uczulone na leki lub źle znoszące ich reakcję. W fazie ostrej dla chorych zbawienna jest cisza, ciemność i pozycja leżąca z chłodnym okładem na głowie, który działa kojąco.
Zabiegi fizykalne są w stanie, w mniejszym lub większym stopniu – ale z pewnością zauważalnym – uporać się z intensywnymi bólami głowy i częstotliwością ich występowania. To z kolei przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na środki farmakologiczne. Przez pacjentów ceniony jest zwłaszcza masaż rozluźniający i terapia manualna, w tym ćwiczenia rozciągające mięśnie szyi, karku i korygujące wadliwą postawę. Należy przy tym wiedzieć, że zła postawa i związane z nią napięcia mięśniowe wraz z przemęczeniem i stresem działają prowokująco na ból głowy stając się niejednokrotnie jego zaczynem. Terapię bóli migrenowych można wspomóc kinesiotapingiem, który odpowiednio rozmieszczony potrafi skutecznie zredukować napięcia mięśniowe.
W przypadku pań, wiele pacjentek dobrze reaguje na terapie relaksacyjną lub aerobik. Z kolei coraz lepsze rezultaty w leczeniu bóli migrenowych odnotowuje akupunktura. Cienkie igły są w stanie zablokować szlaki przewodzenia bólu działając neuromodulująco. Co istotne, efekt akupunktury rozwija się jeszcze po zabiegu. Nawet do trzech tygodni. A w zależności od cech osobniczych, potrafi znacznie dłużej się utrzymywać.
Jeżeli masz nawracające bóle migrenowe głowy i potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty zapraszam do KONTAKTU i do mojego gabinetu fizjoterapeutycznego w Rzeszowie.
Fizjoterapeuta Rzeszów