Leczenie bólu kręgosłupa szyjnego – Odcinek szyjny kręgosłupa to jeden z najbardziej wrażliwych i podatnych na kontuzje obszarów. Brak barier ochronnych narażają ten fragment na różnego rodzaju urazy. Duża ruchomość odcinka szyjnego, podtrzymywanie przezeń głowy i przez to podatność na przeciążenia dodatkowo są czynnikami sprawczymi potencjalnych obrażeń.
Nie bez znaczenia jest także wiek. Z czasem bowiem, dyski/krążki tracą swoją jędrność i przestają wywiązywać się ze swojej amortyzacyjnej roli. Przestrzenie międzykręgowe wówczas się zmniejszają, uciskając opuszczające rdzeń kręgowy korzenie nerwowe. I to również jest powodem tak częstych bóli, parestezji (mrowienia, drętwienia), pieczenia.
Pamiętać przy tym trzeba, że kręgosłup szyjny to nie tylko kręgi, krążki międzykręgowe i więzadła. To także okalające go mięśnie, których zadaniem jest nieustanna praca nad stabilizacją lub ruchomością. Stąd też długotrwała praca zarówno fizyczna jak i umysłowa (przy biurku, komputerze), nie pozostaje bez wpływu na jego kondycję. Nieustanne, powtarzalne ruchy lub stałe napięcie czy nawet stres powodują nieuniknione napięcia skutkujące przeciążeniem mięśni szyi, a tym samym dokuczliwym bólem. I to jest najczęstsza przyczyna dolegliwości w obrębie odcinka szyjnego. W przypadku przeciążenia kręgosłupa szyjnego najbardziej intensywny ból pojawia się w okolicy mięśni okołokręgosłupowych (tj. górnej część m. czworobocznego i okolicy przyczepu łopatki do potylicy). W zależności od intensywności bólu może on doprowadzać do ograniczeń ruchowych szyi czy wymuszonego jej ustawienia.
Leczenie bólu kręgosłupa szyjnego w początkowej fazie ostrej, polega głównie na unieruchomieniu szyi, przyjęciu środków przeciwbólowych z ostrzyknięciem wrażliwych miejsc lidokainą lub środków rozluźniających mięśnie. W rzadkich przypadkach wskazane jest zastosowanie wyciągu szyjnego. Ulgę mogą przynieść gorące okłady. Zwykle parę dni wystarczy aby dolegliwości ustąpiły lub pozwoliły w miarę normalnie funkcjonować.
Po ustąpieniu dolegliwości fazy ostrej, pacjent powinien jak najszybciej wdrożyć ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi, skoncentrować się na reedukacji posturalnej (poprawie utrzymywania sylwetki ciała) i zmianie niektórych z dotychczasowych nawyków. Po całkowitym ustąpieniu bólu odcinka szyjnego można skupić wysiłki na ćwiczeniach przywracających pełny zakres ruchu i giętkości szyi.
W przypadku zmian nawyków i upodobań – ostatnim etapie leczenia bólu kręgosłupa szyjnego – wypada zwrócić uwagę na unikanie częstego i długotrwałego unoszenia rąk, długiego pochylania głowy (praca przy komputerze czy dużo czasu spędzanego z telefonem w ręku) lub długich okresów jej przeprostu (np. podczas snu na brzuchu) czy długotrwałego prowadzenia samochodu.
Leczenie zachowawcze kręgosłupa szyjnego, prowadzone przez dobrego fizjoterapeutę przynosi zadowalające rezultaty. Ale w myśl zasady” „lepiej zapobiegać niż leczyć” należy zadbać o stan tego odcinka kręgosłupa odpowiednio wcześniej – zanim wystąpią dolegliwości.
Warto zatem poświęcić trochę czasu na ćwiczenia odcinka szyjnego robiąc sobie przerwy w pracy, w domu lub nawet w podróży. Wystarczy przy tym odchylić głowę do tyłu i obracać nią na zmianę to w lewo to w prawo. Kolejnym, może być naciskanie palcami dłoni na podbródek, tak jakbyśmy chcieli zepchnąć głowę z własnej szyi. Wreszcie, spleść dłonie na karku i z takim oporem kierować głowę na przemian w lewo i prawo.
Dbałość o odcinek szyjny kręgosłupa, wzmocnienie mięśni, ich rozciągnięcie i elastyczność w dłuższej perspektywie, z pewnością, zaoszczędzi nam niepotrzebnych kłopotów.
Bóle w odcinku szyjnym często wywołują napięciowe bóle głowy, które umiejscawiają się w obszarze potylicy i mają charakter ciągły. Pacjenci często cierpią na zawroty głowy oraz trudności w koncentracji, która przeszkadza w pracy i codziennym funkcjonowaniu. Rehabilitacja ukierunkowana na ten odcinek kręgosłupa pomoże pozbyć się uciążliwych dolegliwości bólowych głowy.
Fizjoterapeuta Rzeszów