Kręcz szyi – rehabilitacja. Kręcz szyi to rodzaj dysfunkcji, która objawia się silnym napięciem mięśni karku. Konsekwencją jest ból, silne napięcie mięśni, ograniczenie ruchu i wymuszone pochylenie głowy w jednym kierunku. Przypadłość ta może mieć postać lewo (gdy szyja odchyla się w lewo, a głowa w prawo) lub prawostronną (szyja odchylona w prawo, głowa zaś w lewo). Może być pochodną wady wrodzonej, nabytej lub ułożeniowej. Generalnie, podstawową przyczyną kręczu szyjnego są zmiany w obrębie mięśni kręgosłupa szyjnego lub mięśni szyi.
Kręcz szyi jest dolegliwością dosyć często występującą u najmłodszych. Zwykle powstaje na podłożu mięśniowym lub kostnym. W przypadku fundamentu mięśniowego, wynika on ze skrócenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego.
Kręcz pochodzenia wrodzonego wywodzi się z wadliwego ukształtowania kręgów, które finalnie mogą prowadzić do asymetrii kręgosłupa. U małego dziecka może istnieć w postaci bezbolesnej co nie znaczy, że nie ma negatywnego wpływu na dalszy rozwój. Rzutuje na motorykę dziecka, skutkując opóźnieniem w rozwoju ruchowym. Zwłoka w leczeniu może mieć konsekwencje w postaci deformacji głowy i twarzy, jak choćby w:
Innym rodzajem kręczu szyjnego jest jego postać ułożeniowa, spowodowana nieprawidłowym położeniem dziecka w łonie matki. Ma ona charakter nawykowy, a w połączeniu ze zdrowymi tkankami, daje gwarancję samoistnego i w miarę szybkiego powrotu do zdrowia, zwykle po kilku tygodniach. W rehabilitacji tego rodzaj kręczu u najmłodszych, zaleca się:
Z kolei kręcz szyi nabyty to najczęściej pochodna: urazów kręgosłupa, wady wzroku (niedowidzenia) lub słuchu (niedosłuch), które wymuszają na pacjencie utrzymywanie stałej, niewłaściwej pozycji głowy. Ten rodzaj kręczu wywołać może również wzmożone napięcie mięśni szyi, niedowład mięśni szyjnych, procesy zapalne niektórych chorób (gruźlica, ropne zapalenie szyi, zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie migdałków, wyrostka sutkowatego), choroby reumatyczne, choroby układowe (np.: w chorobie Racklinghausena); dyskopatia, nieprawidłowe nawyki lub dystonia (choroba układu nerwowego, prowadząca do mimowolnego wykonywania nienaturalnych ruchów, np.: do przechylenia głowy na bok lub jej skręcenia w stronę przeciwną). Często jednak przyczyna kręczu szyi pozostaje nieznana. Wówczas określa się go jako tzw. kręcz idiopatyczny.
I chociaż symptomy kręczu szyi, w zależności od typu, mogą się nieznacznie różnić, to niezależnie, oprócz objawu podstawowego, którym jest nienaturalne i niefizjologiczne odchylenie głowy ze wzrokiem skierowanym lekko w górę, o jego obecności świadczą: brak możliwości swobodnego poruszania głową, sztywność i ból karku, wzmożone napięcie mięśni szyi, obrzęk mięśni szyi, bóle głowy, odchylenie podbródka na jedną stronę.
Leczenie i rehabilitacja kręczu szyi wymaga szerokiego podejścia tematycznego. W postępowaniu leczniczym, w zależności od stanu (ostry czy przewlekły) wykorzystuje się farmaceutyki, zabiegi fizjoterapeutyczne, zaopatrzenie ortopedyczne lub rzadziej, zabiegi chirurgiczne.
U dorosłych kręcz szyi leczy się wykorzystując działanie zastrzyków z toksyny botulinowej, która działa na mięsień paraliżująco, doprowadzając do jego rozluźnienia. Z kolei kręcz reumatyczny dobrze reaguje na niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Niezbędnym elementem procesu rehabilitacyjnego kręczu szyi jest fizjoterapia. W jej zakresie stosuje się terapię manualną, masaż, techniki uciskowe na punktach spustowych, stopniowe rozciąganie, rozluźnianie i wydłużanie skróconego mięśnia. Za jej pomocą przywraca się kontrolę nad prawidłową postawą ciała. Dobre efekty przynosi wspomagająca rola fizykoterapii z zabiegami: jonoforezy, naświetlania lampą Sollux i laseroterapią.
W leczeniu kręczu szyi sprawdza się także plastrowanie czyli popularny kinesiotaping. Działa on rozluźniająco na mięśnie, zmniejszając natężenie przykurczu, łagodząc dolegliwości bólowe i wzmacniając osłabione mięśnie.
W korekcji kręczu karku zastosowanie znajdują również kołnierze ortopedyczne, utrwalające prawidłową pozycję głowy. Jednak zbyt długo noszone mogą prowadzić do wyręczenia mięśni z ich podstawowej roli.
W opornych i skomplikowanych przypadkach kręczu szyjnego nieodzownym może być leczenie operacyjne. Dotyczy to głównie przypadków mięśniowych, a ich wyprowadzenie opiera się na przecięciu mięśnia w miejscu przyczepów.
Gabinet fizjoterapeutyczny Rzeszów