Terapia/leczenie pijawkami lekarskimi jest znane ludzkości od wieków. Jednak wiedza na temat działania hirudozwiązków w dzisiejszych czasach jest znacznie większą, co pozwala w pełni wykorzystać potencjał tego typu terapii.
Ponieważ metoda ta pozostaje terapią alternatywna i nieakademicką, odpowiedź na najczęstsze pytania przybliży nieco sam zabieg i korzyści jakie płyną z hirudoterapii.
Przy leczeniu miejscowym – wykorzystujemy silne działanie produkowanych przez pijawkę substancji. Rozszerzają one naczynia krwionośne oraz hialuronidazy, która powoduje zwiększone przenikanie przez błony sąsiadujących komórek i tkanek naszego ciała pozostałych związków leczniczych. Sam zasięg przystawionej pijawki to ok 3cm. Jeśli zależy nam na działaniu miejscowym w przypadku np. urazów, ran, stanów zapalnych, żylaków, oczekujemy poprawy już po pierwszym przystawieniu pijawki. Jeśli zaistnieje konieczność terapię należy powtórzyć. W przypadku hirudokompleksoterapii czyli przy kompleksowym leczeniu stosowanym wspomagająco w leczeniu takich chorób jak Parkinson, Alzheimer, SM, Cellulitis, Schizofrenia, osłabienie pamięci sprawności intelektualnej wykonujemy 6 seansów. W sesji podczas których przystawiamy pijawkę odpowiednio w okolicy: wątroby, kości krzyżowej, obszaru nerek, serca, wyrostków sutkowych/potylica, i na ostatniej terapii przystawiamy jeszcze raz na wątrobie, lub kości krzyżowej.
Pijawkę przystawia się na ok 20 do 30 min, jest to czas w którym pijawka wpuszcza najwięcej hirudozwiązków. Po tym czasie należy pijawkę zdjąć a terapeuta zaopatruje rankę z której będzie przez kilka godzin pojawiać się małe krwawienie.
Na początku pijawka lekarska przyssa się do naskórka to trwa ok 2-3 min. Pacjent może odczuwać tylko ze ma coś na skórze, następnie pijawka powoduje mikronacięcie skóry, które odczujemy jako delikatne pieczenie podobne do ugryzienia mrówki, w tym momencie pijawka wpuszcza substancję znieczulającą. Podczas ssania pijawki nie odczuwamy żadnych dolegliwości bólowych, to czas w którym wpuszczane są do naszego ciała hirudozwiązki.
Po skończonym zabiegu na oczach pacjenta pijawka zostaje uśmiercona. Do pojemnika na odpady medyczne wypełnionym spirytusem wrzuca się pijawkę która w kontakcie z cieczą natychmiast zdycha. Pacjent potwierdza to podpisem, ze została zniszczona w jego obecności. Wszystko po to aby nie było wątpliwości ze pijawka mogłaby być wykorzystana powtórnie dla innego pacjenta. Martwe pijawki przekazywane są do sanepidu i tam utylizowane jak wszystkie odpady medyczne.
Najlepiej zabieg powtarzać co tydzień.
Pijawka z sukcesem stosowana jest w problemach żylnych kończyn, nie tylko żylaków ale zapaleniu zakrzepowym żył również, jest forma leczenia bezoperacyjnego , nie tak inwazyjnego jak operacja.
W leczeniu ww dolegliwości osiąga się ogromne sukcesy.
W każdej jednostce chorobowej jest określone miejsce w którym powinno się przystawić pijawkę dla osiągnięcia najlepszych efektów. W tym przypadku na pierwszej sesji zaczynamy od kości krzyżowej. Wszystko po to aby udrożnić obszar miednicy, na następnej sesji przystawiamy w pachwinie. To tam znajduje się duże skupisko węzłów chłonnych, a nam zależy na zdrenowaniu tego obszaru. Kolejne zabiegi to przystawienie pijawek w okolicy żylaka. Bardzo ważne jest to aby pijawka nie przyssała się na żylaku ale obok.
Pijawka wykorzystywana w trakcie terapii pochodzi z laboratorium. To tam hodowana jest pijawka lekarska. Tylko takie instytucje które mogą potwierdzić certyfikatem i pozwoleniem rozprowadzają pijawkę wykorzystywana dalej w terapii.
W dniu wizyty nie należy pić alkoholu, kawy, mocnej herbaty ponieważ powodują one rozszerzenie naczyń krwionośnych. Pacjent nie powinien używać przed zabiegiem perfum, balsamów do ciała, zapachowych mydeł, maści leczniczych. Najlepiej aby umyć się zwykłym szarym mydłem. Ważne jest również to aby pacjent nie przyjmował leków przeciwzakrzepowych. Chodzi tu m.in o leki typu acard, polopiryna, aspiryna, polocard, witamina c na 7 dni przed planowanym zabiegiem.
Po zabiegu terapii pijawkami lekarskimi krwawienie w miejscu przyssania może utrzymywać się od 4 do kilkunastu godzin. Krwawienie jest częścią składowa terapii i powinno się je umożliwić przez minimum kilka godzin. Po przeprowadzonym zabiegu powinno się odpoczywać. Zaleca się aby przez kilka następnych dni nie wykonywać intensywnych ćwiczyć ani nie wykonywać ciężkiej pracy. W trakcie krwawienia należy leżeć. Ranka powinna być zabezpieczona przed ewentualnym zainfekowaniem lekko założonym opatrunkiem. Po zabiegu w miejscu przystawienia pijawki lekarskiej mogą wystąpić siniaki, zaczerwienienia, świąd, obrzęk. Wszystko to ustępuje po kilku dniach.
Gabinet medycyny manualnej i osteopatii Fizjo-Effect oferuje leczenie pijawkami w Rzeszowie. Hirudoterapia to zabieg, który pomaga na wiele dolegliwości – między innymi w leczeniu zakrzepicy czy żylaków. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu!
Fizjoterapeuta Rzeszów