Leczenie rwy kulszowej to często długotrwały proces. Dlatego najlepiej jej zapobiegać niż leczyć. Atak rwy kulszowej w przeważającej większości przypadków jest pochodną wcześniejszych zaniedbań, a sam kręgosłup zwykle daje znać wcześniej sygnalizując niepokojącymi zmianami. Od nas jednak zależy czy i jak jak te zmiany odczytamy. Jeżeli już rwa kulszowa się pojawi to najczęściej w jak najmniej spodziewanym momencie. I nie sposób tego przeoczyć gdyż ból związany z tą przypadłością jest paraliżujący.
Przeszywa plecy, odbiera oddech, unieruchamia nogi, a i zwykłe kichnięcie lub kaszel stanowią nie lada wyzwanie. Chory może mieć zaburzenia czucia, doświadczyć niedowładu mięśniowego czy kłopotów z wypróżnianiem. Atakowi zwykle towarzyszy również skurcz mięśni przykręgosłupowych, dodatkowo potęgujący ból. Rwa kulszowa, nawet jak da tylko o sobie znać jednorazowym rzutem, ma to do siebie, że zwykle wcześniej czy później powróci. Gorzej jak atak nie ustępuje.
A co leży u podstaw rwy kulszowej? I czy mamy do czynienia w ogóle z rwą kulszową? Łatwo to sprawdzić sposobem domowym. Wystarczy ułożyć się na plecach i spróbować unieść wyprostowaną nogę w górę. Jeśli w trakcie tej czynności wystąpi nagły, ostry ból to mamy podstawy sądzić, że to właśnie jest atak rwy kulszowej.
Przypadłość tą zwykle wywołuje przepuklina dysku – czyli nic innego jak wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i jego ucisk na rdzeń lub nerwy rdzeniowe, w tym największy nerw kulszowy. Potocznie przepuklinę określa się mianem wypadniętego dysku, a bóle tym spowodowane – bólami korzonkowymi. No dobrze, a co zatem powoduje to wypadanie dysku? Powodów może być wiele ale najczęstszymi są zmiany degeneracyjne samego dysku i jego deformacja, osłabienie mięśni posturalnych (osłabione mięśnie nie są w stanie wówczas utrzymać kręgosłupa), nadwaga, gwałtownie wykonany ruch, ciąża (gdy szczególnie obciążony jest dolny odcinek kręgosłupa), uboga w witaminy, sole mineralne i wapń dieta lub nawet gwałtowne zmiany temperatury ciała.
Leczenie rwy kulszowej należy rozpocząć od odciążenia kręgosłupa. Standardowo już w momencie ataku winno się chorego ułożyć w pozycji antalgicznej – przeciwbólowej. Dzięki zmianie nacisku i uwolnieniu z obciążenia, w bolącym miejscu powinna wystąpić ulga. Zwykle, złagodzenie objawów przynosi podłożona pod kolana poduszka, wałek lub uniesienie zgiętych w stawach kolanowych nóg i ułożenie ich np. na krześle niemal pod kątem prostym. Tego typu zmiana kątów ustawienia sąsiednich odcinków ciała, przynosi tolerowany przez pacjenta luz w obrębie bolącego miejsca. Warto również podać lek przeciwbólowy lub wcierać maści i żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zwyczajowo po 2-3 dniach dolegliwości powinny ustąpić. W przeciwnym wypadku koniecznie należy udać się do lekarza.
Po ustąpieniu tzw. fazy ostrej należy rozpocząć rehabilitację rwy kulszowej. W tym celu warto skorzystać z doświadczenia jakie posiada dyplomowany fizjoterapeuta – osteopata. Leczenie rwy kulszowej sprowadza się do zapobiegania przykurczom; nauczania prawidłowego wzorca ruchowego i wypracowania z pacjentem prawidłowej postawy ciała, zwiększenia ukrwienia miejsc przebiegu nerwu kulszowego i stymulacji jego przemiany materii; edukacji pacjenta co do dalszego postępowania oraz wzmocnienia mięśni grzbietu, brzucha, kończyn dolnych i pośladków.
Postępowanie rehabilitacyjne przy rwie kulszowej może być również wspomagane zabiegami fizykalnymi na rwę kulszową jak:
– krioterapia,
– ultradźwięki,
– czy elektrostymulacja.
Pamiętać przy tym należy, że gdy objawy ustąpią i postępowanie rehabilitacyjne zakończy się, należy profilaktycznie i zgodnie z zaleceniami kontynuować zaordynowane ćwiczenia w domu. Przy okazji warto zmienić niektóre z dotychczasowych nawyków. Zrezygnować z noszenia torby na jednym ramieniu na rzecz plecaka. Na zakupy lub w podróż warto zabierać torby na kółkach. Przy podnoszeniu ciężarów zwrócić uwagę na ustabilizowanie pleców i odpowiednie ułożenie miednicy, a w trakcie prowadzenia pojazdu zadbać o wsparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Potrzebujesz rehabilitacji na rwę kulszową, zabiegów, fizjoterapii przy rwie kulszowej? Zapraszam do KONTAKTU i do mojego gabinetu fizjoterapeutycznego w Rzeszowie
Dobry Fizjoterapeuta Rzeszów