Choroba zakrzepowa żył jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem ze względu na możliwość wystąpienia groźnych powikłań (leczenie Zakrzepicy żył pijawkami). Najbardziej niebezpieczne to te, które zagrażają naszemu życiu, czyli zator tętnicy płucnej, czy zespół pozakrzepowy. Choroba zakrzepowa dotyczy osób już od 40 roku życia, ale narażone są na nią osoby, które przeszły już zakrzepicę. Narażone są również osoby otyłe, po złamaniach kości kończyn dolnych, po zabiegach operacyjnych na jamie brzusznej. Dotyczy to również kobiet w ciąży, po leczeniu hormonalnym.
Mechanizm powstawania zakrzepicy
Zakrzepica zwykle dotyczy żył głębokich. Prawidłowy przepływ krwi uzależniony jest od wielu czynników. Najważniejsze z nich to praca mięśni, nasza postawa ciała, skład krwi, ciśnienie krwi. Gdy któryś z wymienionych czynników nie działa jak należy może spowodować uruchomienie mechanizmu, który rozpoczyna się od powolnego niszczenia śródbłonka naczyń żylnych. W miejscu uszkodzenia gromadzą się płytki krwi, zapoczątkowując powstanie zakrzepu. Drobne zakrzepy często ulegają rozpuszczeniu samoistnie. Problem zaczyna się gdy w miejscu uszkodzenia ścian naczynia zaczynają się tworzyć większe skrzepy.
Objawy zakrzepicy
Objawy które powinny zwrócić nasza uwagę to, ból spoczynkowy nóg, uczucie ciężkości. Ból nasila się podczas stania czy chodzenia. Mogą pojawiać się obrzęki które często nie są symetryczne. Mogą skupiać się w obrębie kostki, podudzia czy wyżej. Uzależnione jest to od obszaru zajętego zakrzepem. W dalszej kolejności możemy obserwować zaczerwienienie i ocieplenie kończyny, jest to spowodowane stanem zapalnym żyły. Krew z zatkanego naczynia płynie krążeniem obocznym zwiększając w nim ciśnienie.
Objawy ogólne w przypadku zakrzepicy to zwykle podwyższona temperatura, oraz przyspieszona akcja serca. Wzrost temperatury spowodowany jest toczącym się stanem zapalnym. Przyspieszona akcja serca może wskazywać na niewielkim zatorem płucnym. Musimy jednak wspomnieć, że zakrzepica często na początku przebiega z niewielkimi objawami. Potwierdzenie choroby uzyskujemy po przeprowadzeniu badań za pomocą aparatu Dopplera.
Głównie opiera się na podawaniu pacjentowi zastrzyków z heparyną. Która zapobiega powstawaniu nowych zakrzepów, oraz powiększaniu się już istniejących. W ramach profilaktyki stosuje się pończochy uciskowe. U pacjentów którzy znajdują się w grupie dużego ryzyka podawanie podskórnie zastrzyków z heparyny.
W tym miejscu należy wspomnieć o jeszcze jednej metodzie, wykorzystującej pijawkę lekarską. Pijawka przystawiona do skóry wprowadza do ustroju ok 200 przebadanych i potwierdzonych dobroczynnych związków działających przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, ale przede wszystkim przeciw zakrzepowo. To wszystko dzięki Hirudynie. Związek ten jest najlepszym istniejącym lekiem przeciwzakrzepowym. Jej nadzwyczajne właściwości wynikają z dużej zawartości glutaminy i asparaginy. Jej aktywne działanie uzyskiwane jest dzięki współdziałaniu z innymi wydzielinami gruczołów ślinowych pijawki. Miedzy innymi hementyną, hementeryną i antystatyną. U osób z niektórymi chorobami krwi hirudyna jest lepszym koagulantem niż heparyna. Dotyczy to szczególnie pacjentów w krwi których brakuje lub jest niski poziom antytrombiny III. Powoduje to powstawanie skrzepów śródnaczyniowych.
Stosując w leczeniu żylaków i zakrzepicy żył, czy pozakrzepowym zapaleniu żył pijawkę lekarską przyspieszamy powrót do zdrowia. Minimalizujemy niebezpieczeństwo oderwania się skrzepu i tym samym zatoru płucnego, ponieważ hirudyna i inne związki powodują rozpuszczenie skrzepu. Terapia pijawką na zakrzepowe zapalenie żył czy trudno gojące się rany, owrzodzenia jest znakomitym i bardzo skutecznym sposobem na szybki powrót do zdrowia, bez konieczności ingerencji chirurgicznej.
Gabinet Fizjo-Effect Rzeszów