Lato to czas gdy częściej decydujemy się na ruch, zaczynamy ćwiczyć czy jeździć na rowerze. Czy po powrocie do aktywności nie zauważasz, że zaczyna boleć kolano, kostka, nie możesz wykonać jakiegoś ćwiczenia bo pojawiający się ból mięśni lub stawów ci na to nie pozwala, jeśli tak to zapraszam do lektury.
Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, jak powstaje napięcie więzadłowo-stawowe, Więzadła otaczają staw, ich zadaniem jest chronić go, stabilizować utrzymywać prawidłową odległość od siebie kości budujących dany staw. Pomaga utrzymać w anatomicznym położeniu zapobiegając skręceniu, rotacji, zakleszczeniu itp. Podczas urazu dochodzi do takich właśnie patologicznych sytuacji i więzadła ulegają naciągnięciu, czasami naderwaniu lub całkowitemu zerwaniu.
Rola terapeuty skupia się na tym aby ustawić staw w prawidłowej pozycji tak aby proces regeneracyjny, który polega na skróceniu naciągniętego więzadła zaczął się jak najszybciej.
Nasz organizm potrzebuje trochę czasu na przebudowę tkankowa i regenerację, zwykle to ok. 3 miesięcy.
Terapeuta w gabinecie może wykorzystywać techniki manualne, umożliwia szybki proces regeneracji. Korzystamy z technik bezpośrednich lub pośrednich. Praca terapeuty polega na tym aby najpierw podążać w kierunku dysfunkcji, poczekać aż ciało zrównoważy napięcia, po czym sprowadzić do pozycji fizjologicznej.
Techniki te skupiają się na uwolnieniu tkankowym czyli na rozluźnieniu tkanek miękkich, powięzi, która ma w takich sytuacjach ogromne znaczenie. Gdy pracujemy na powięzi często trzeba trochę poczekać i poczuć w która stronę powięź nas poprowadzi. Niewątpliwie doświadczenie palpacyjne będzie miało tu duże znaczenie. Wykorzystujemy tutaj również techniki kompresji lub trakcji aby doprowadzić do rozluźnienia tkanki. Następnym etapem będzie pogłębienie dysfunkcji, czyli sprowadzenie do pozycji urazu. Jest to bardzo istotne aby w tym punkcie utrzymać staw, tkanki przez pewien czas, aż do momentu wyciszenia i balansu. Gdy tkanki wystarczająco się rozluźnią powrócą do fizjologicznego położenia.
Istotne w pracy jest to aby umiejętnie wyczuć barierę tkankową, to co ogranicza ruch. Może być to twardy opór co wskazywać będzie na elementy kostne, może być bardziej elastyczny co podpowie nam z jakimi problemami mamy do czynienia. Często urazom tego typu towarzyszy obrzęk, który spowalnia powrót do prawidłowych zakresów ruchomości stawów. Przy każdej z tych dysfunkcji terapeuta wykorzysta inny sposób pracy, który umożliwi szybki powrót do zdrowia.
Jeżeli borykasz się z problemami więzadłowo-stawowymi, to skontaktuj się z Fizjo-Effect! Nasz gabinet medycyny manualnej i osteopatii w Rzeszowie zapewnia najwyższej jakości zabiegi, które pomogą Ci pozbyć się ograniczeń ruchowych!
Osteopatia Rzeszów