Leczenie / rehabilitacja barku, stawu barkowego
Staw barkowy umożliwia wykonywanie wielu codziennych czynności. Jak istotną pełni rolę uświadamiamy sobie dopiero w przypadku jego urazu lub wystąpienia dolegliwości bólowych. Dodatkowo, zaburzeniom funkcjonalnym towarzyszą zwykle ograniczenia ruchowe. Nasza kończyna górna, szeroki i wielopłaszczyznowy zakres ruchu, zawdzięcza specyficznej budowie stawu barkowego. Jednakże ten komfort ruchowy okupiony jest czynnikiem ryzyka, a „piętę achillesową” stawu barkowego stanowi bardzo płytka panewka, która „sprzyja” wypadaniu głowy kości ramiennej, inaczej mówiąc – podwichnięciom lub zwichnięciom. Trzeba przy tym wiedzieć, że staw ten jest jednym z najważniejszych i najbardziej obciążonych w ludzkim ciele, przez co często ulega kontuzjom, a ich leczenie wymaga długotrwałej oraz często wieloetapowej rehabilitacji.
W związku z pełnionymi wieloma funkcjami, w wielu przypadkach ulega przeciążeniom. Mogą one narastać latami, a ich późniejsze reperkusje niejednokrotnie kończą się interwencją chirurgiczną.
W przypadku urazów, najczęstszymi objawami w obrębie stawu barkowego są:
– ból (zazwyczaj nasilający się podczas ruchu stawu);
– miejscowy obrzęk;
– tkliwość uciskowa;
– stan zapalny;
– ograniczony zakres ruchu,
– czy poczucie niestabilności.
Szczegółową diagnozę uszkodzenia stawu barkowego ustala się na podstawie objawów oraz zdjęcia RTG. Czasem może być konieczne badanie USG (zwłaszcza przy dokładnej ocenie dalszego końca obojczyka lub uszkodzenia więzadeł); rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej (najtrafniej określają rozległość i obszar urazu).
Wśród najczęściej spotykanych urazów dotyczących stawu barkowego można wymienić:
Wywołany jest przeważnie silnym lub długotrwałym przeciążeniem. Nie leczony prowadzi do patologii w obrębie kaletki podbarkowej. Przestaje wówczas pełnić swoją funkcję polegającą na zapewnieniu gładkiego przesuwania się względem siebie kości tworzących staw.
Jego objawem jest silny, promieniujący ból stawu barkowego nasilający się głównie przy aktywności fizycznej. Wymienić należy również ograniczenie ruchu stawu, osłabienie siły ramienia, trzaskanie stawu, nocne bóle stawowe, bóle w trakcie podnoszenia ramion lub jakiegokolwiek przedmiotu w górę.
Wspominana niestabilność może w ostateczności prowadzić do zwichnięcia stawu co równoznaczne jest z jego dłuższym unieruchomieniem i równie długotrwałą rehabilitacją.
Zamrożony bark polega na wytworzeniu zrostów w torebce stawowej z jednoczesnym jej obkurczeniem. W swym apogeum zrosty te przyczyniają się do całkowitego zniesienia ruchomości w zajętym stawie ramiennym.
Zwichnięcie powstaje na skutek nadmiernego ruchu w stawie, z jednoczesnym rozerwaniem części składowych stawu jak: torebka, więzadła i przemieszczenia względem siebie powierzchni stawowych kości. Często zwichnięciu towarzyszą obrażenia naczyń krwionośnych lub struktur nerwowych.
Wczesne leczenie stawu barkowego zazwyczaj polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie. Następnym etapem powinna być terapia manualna. W jej przypadku, im szybciej zostanie wdrożona, tym lepsze będą jej efekty. Ma to związek z ewentualnymi przykurczami – gdyż im dłużej się one utrzymują tym trudniej je zlikwidować.
Prawidłowo prowadzona rehabilitacja stawu barkowego powinna w sposób znaczny i szybki zlikwidować i zrekompensować składowe charakterystyczne dla uszkodzenia barku: ruchomość, stabilność i deficyty siły.
Dobrym kierunkiem terapeutycznym jest fizjoterapia i rehabilitacja w wodzie. Rehabilitacja stawu barkowego tą metodą osiąga doskonałe rezultaty. Kończyna w jej trakcie jest odciążona, a same ćwiczenia prowadzone w pożądanym oporze.
Efekt rehabilitacji stawu barkowego w równej mierze zależy od prawidłowej diagnozy jak i prawidłowej rekonwalescencji, której głównym celem jest przywrócenie utraconych funkcji.
Prawidłowe leczenie stawu barkowego, bez względu czy to było uszkodzenie czy stan pooperacyjny, powinno rozpocząć się od wczesnych ruchów czynnych i wszelakich. Mają one wspomóc przywrócenie mechaniki stawu – pozostałych działań. Jak wykazuje praktyka, wczesne uruchamianie stawu barkowego przynosi najlepsze rezultaty.
Jeżeli masz podobny uraz i wymagasz rehabilitacji oraz pomocy fizjoterapeuty w Rzeszowie przy urazie stawu barkowego zapraszam do KONTAKTU.
Dobry Fizjoterapeuta Rzeszów