To jeden z najbardziej istotnych części ciała człowieka, tak wiele od niego zależy. Dowiadujemy się o tym gdy zaczyna coś działać nie tak.
Podstawowe funkcje to: mobilność, podtrzymywanie i ochrona kanału rdzeniowego i struktur nerwowych.
Kręgosłup szyjny zawiera aż 37 stawów, co pozwala na większą ruchomość niż jakiegokolwiek innego obszaru kręgosłupa. Musimy pamiętać, że ruchomość ta nie jest nam dana za darmo, płacimy za nią stabilnością. To powoduje, że kręgosłup szyjny jest bardziej podatny na urazy bezpośrednie i pośrednie.
Więzadła– zarówno funkcja, jak i lokalizacja są podobne do reszty kręgosłupa. Więzadło podłużne przednie i tylne, stabilizuje kolumnę kręgosłupa, więzadło żółte łączy kręgi w obszarze szyi i pleców. Pełni funkcje stabilizująca oraz ochrania elementy nerwowe,
Więzadło miedzypoprzeczne znajduje się pomiędzy wyrostkami poprzecznymi. Więzadła te ograniczają ruchy boczne w tym odcinku
Więzadło karkowe– sięga od potylicy do wyrostka kolczystego kręgu 7 w odcinku szyjnym.
Więzadła międzykolcowe– to drobne i silne struktury łączące wyrostki kolczyste sąsiadujących kręgów. Ograniczają zgięcie kręgosłupa.
Pozostałe struktury to mięśnie, których funkcja uzależniona jest od położenia i przyczepów. Cały ten kompleks umożliwia prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa w tym obszarze, zabezpiecza go oraz stabilizuje.
Co tak naprawdę zabezpieczają te struktury. Przede wszystkim to nerwy. Odcinek szyjny jest jedynym obszarem , który ma więcej korzeni nerwowych niż poziomów kręgowych. Ogólnie mówiąc struktury zaopatrywane przez trzy główne nerwy szyjne mogą powodować bóle karku i głowy, natomiast środkowe i dolne nerwy szyjne mogą rzutować do barku, przodu klatki piersiowej, kończyny górnej i obszaru klatki piersiowej.
Ale czy odcinek szyjny to tylko mięśnie więzadła i nerwy i naczynia krwionośne. Otóż nie, nie możemy zapominać o powięzi która w tym obszarze dzieli się na powięź powierzchowna, środkowa i głęboką. Oprócz tego że te wszystkie blaszki powięziowe połączone są ze sobą to tworzą inne bardzo ważne dla naszego zdrowia połączenia.
Powięź powierzchowna łączy się ze stawem skroniowo żuchwowym, ze skroniami, oraz rozcięgnem naczasznym- czy pamiętasz ile razy ból głowy przeszkadzał ci w normalnym funkcjonowaniu, czy wiesz ile bólu sprawia dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego. Powięź powierzchowna łączy się z powięzią środkowa i głęboka szyi.
Powięź środkowa będzie oddziaływać poprzez swoje połączenia na osierdzie, przeponę, otrzewna, nerki i kończyny dolne. Teraz wiesz dlaczego terapeuta w gabinecie zaczyna pracować z nogą gdy Ty przychodzisz z bólem w odcinku szyjnym.
Powieź głęboka szyi znajduje swoje połączenia z pozostałymi i dociera coraz głębiej do naszego ciała. Ma wpływ na narządy wewnętrzne ich prawidłowa prace , mobilność.
Najczęstsze dysfunkcje odcinka szyjnego objawiają się jednak bólem spowodowanym układem nerwowym. To tutaj przebiega splot szyjny, to tu bierze początek splot barkowy.
To z dysfunkcja tego obszaru będziemy wiązać bóle barków, drętwienia i mrowienia w kończynach dolnych, to z nim może być powiązane w sposób bezpośredni lub pośredni cieśń nadgarstka lub łokieć tenisisty/ golfisty.
Terapia w gabinecie opiera się na rozluźnianiu powięziowym, teraz już wiemy jak ogromny wpływ ma to na cały nasz organizm. Terapeuta nie zapomni o rozluźnieniu mięśni. To istotne z punktu widzenia płynów. Wszelkie zaburzenia będą prowadzić do pogłębiania się patologii, oraz ograniczać ruchomość, oraz doprowadzać do degeneracji odcinka szyjnego kręgosłupa. Skutecznie możemy eliminować ból wykorzystując także terapie punktów spustowych, czy terapie FDM.
Bóle w tym obszarze związane są również ze złym ustawieniem kręgów szyjnych. Często dochodzi do rotacji czy przesunięć bocznych, to z kolei wpływa na napięcie opon. Ustawienie odpowiednie kręgów szyjnych poprzez manipulacje oraz przeprowadzenie terapii czaszkowo krzyżowej często rozwiązuje problem natychmiast. Ważne jest oczywiście doświadczenie oraz umiejętności i wiedza terapeuty.