Napięciowy ból głowy jest bodaj najczęściej występującym samoistnym bólem, nie wywoływanym przez inne schorzenia. Dotyka on około 20-40% populacji, głównie w wieku 35-40 lat. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Zalicza się go do grupy schorzeń neurologicznych i bólów typu uciskowego. Cierpiący nań pacjenci odczuwają go przeważnie obustronnie, głównie w okolicach skroni, ale i również w okolicy czoła, tyłu głowy, okolic ucha, szczęki lub nawet karku. Bardzo rzadko odnosi się do górnej część pleców. Oprócz samego ucisku, ból ten opisywany jest także jako: rozproszony, opasujący czy pasmowy, z określeniem nasilenia jako: łagodny lub umiarkowany.
Read more →Obrzęki nóg – przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Obrzęki nóg są dolegliwością, która dotyka wiele osób i to bez względu na wiek. Najczęstszą przyczyną pojawiania się obrzęków jest niewydolność żylna kończyn dolnych. Może ona wynikać z chorób układu sercowo-naczyniowego: zastoinowej niewydolności serca, przewlekłej niewydolności żylnej, czy zakrzepicy żył głębokich. Ale to nie jedyne przyczyny dolegliwości. Do obrzęków może doprowadzić również: ciężka praca fizyczna, ciągła praca w jednej stałej pozycji (stojąca bądź siedząca), ucisk, przegrzanie, urazy mechaniczne, odwodnienie organizmu, infekcje, choroby tarczycy, nadmiar soli w diecie, zaburzenia mikrokrążenia i gospodarki wodnej, stany zapalne, niewydolności wątroby, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, problemy z działaniem układu limfatycznego czy niedowaga. Obrzęki bardzo często towarzyszą kobietom w ciąży lub podczas menstruacji.
Read more →Staw skroniowo-żuchwowy jest stawem parzystym, który łączy żuchwę z czaszką (z jej kością skroniową). To jeden z najczęściej eksploatowanych stawów naszego ciała. Do jego ruchów należy opuszczanie żuchwy (otwieranie), podnoszenie (zamykanie), wysuwanie, cofanie oraz ruchy boczne. W związku ze szczególną ruchomością i stałą mobilnością (wykonuje około 1500-1800 ruchów na dobę – jedzenie, mówienie, ziewanie, itp.) staw ten wyjątkowo narażony na liczne przeciążenia. Powstałe w wyniku tego dysfunkcje rzutują na nieprawidłowe położenie dolnej szczęki względem górnej.
Powiązany w sposób funkcjonalny mięśniami i więzadłami z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, staw skroniowo-żuchwowy, może negatywnie odbić się na zdrowiu lub komforcie pacjenta, upośledzając codzienne funkcjonowanie i wywołując – teoretycznie tylko nie związane z nim – bóle głowy czy szyi. Trzeba wiedzieć, że w bezpośrednim sąsiedztwie stawu skroniowo-żuchwowego biegną liczne nerwy i naczynia krwionośne. W przypadku ich ucisku spowodowanego dysfunkcją stawu, mogą one dawać objawy laryngologiczne lub nawet neurologiczne, by wymienić: zawroty głowy, mdłości, dzwonienie lub szumy w uszach. Co ciekawe dysfunkcje stawu tego stawu są obecnie tak powszechne, że dotyczą one niemal 60 % populacji.
Read more →Terapia powięziowa jest nowoczesną i co ważne, skuteczną formą rehabilitacji. Jej filozofia opiera się na świadomej pracy z całym ciałem pacjenta, celem zaktywizowania zaburzonych procesów regeneracji. Znana jest również pod nazwą terapii mięśniowo-powięziowej lub terapii tkanki łącznej.
Powięź jest rodzajem tkanki łącznej, która niczym sieć, otacza wszystkie struktury w ludzkim ciele: mięśnie, nerwy narządy wewnętrzne. Można ją porównać do miękkiego szkieletu człowieka w postaci samousztywniającej się pajęczyny, elastycznej i wytrzymałej, ale jednocześnie wyjątkowo wrażliwej i podatnej na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: stres, toksyny, temperatura i ciśnienie. Powięź nadaje ciału kształt, odpowiada za stabilizację oraz umożliwia ruch. Tym sposobem stanowi bodaj największy narząd sensoryczny, koordynujący postawę oraz skomplikowaną mobilność. Chroni tkanki przed urazami mechanicznymi i zabezpiecza stawy.
Read more →Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie
O dyskopatii kręgosłupa możemy mówić wówczas, gdy dochodzi do powstania przepukliny krążka międzykręgowego lub gdy innego rodzaju zmiany patologiczne zapoczątkowują chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa szyjnego. W jej trakcie wydobywająca się na zewnątrz zawartość jądra miażdżystego dysku powoduje ucisk podrażniający nerwy rdzeniowe, wywołując przy tym ból. Bardzo często dolegliwości są rezultatem stanu zapalnego w okolicach uciskanego nerwu i miejscowego obrzęku wywołanego wspomnianym uciskiem. Przepuklina jądra miażdżystego obejmuje nie tylko sam krążek, ale również fragmenty pierścienia włóknistego. Niekiedy także elementy chrzęstne, kostne i więzadłowe.
Read more →Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) zwane inaczej gośćcem jest przewlekłą chorobą tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. Jak wskazuje nazwa, ta reumatyczna przypadłość, atakuje stawy, a nieleczona prowadzi do całkowitej ich destrukcji, a w konsekwencji do niepełnosprawności a nawet śmierci.
Choroba rozpoczyna się od zapalenia błony maziowej stawów, a jej pierwsze objawy wskazują na objawy grypowe lub przeziębieniowe. Zauważalne są: stany podgorączkowe, osłabienie i utrata apetytu, niewielki spadek masy ciała, później zaś silne bóle, sztywność stawów, drętwienie, mrowienie, tkliwość stawów; pojawiające się torbiele, zaburzenia równowagi, zaniki mięśni wokół zajętego stawu czy zaburzenia mowy. Rozwijający się stan zapalny uszkadza także chrząstkę stawową, a w konsekwencji i same stawy. Rzutuje także i na inne układy i narządy, atakując nerki, płuca czy układ krążenia. A zaburzenie ukrwienia pociąga za sobą kolejną nadwrażliwość – na zimno. Co istotne choroba postępuje szybko. Ma okresy remisji i zaostrzeń ale nawet kilka tygodni wystarczy do wystąpienia poważnych zmian na jej podłożu.
Read more →Zwyrodnienie stawów biodrowych, inaczej koksartroza, to choroba dotykająca coraz częściej ludzi młodych. Dotychczas kojarzona z ludźmi starszymi, obecnie wymyka się powszechnemu wiekowemu stereotypowi.
Krótko mówiąc – zużyciem stawu, na które wpływ mają – w zależności od typu (pierwotnego lub wtórnego): wady wrodzone (w tym niedorozwój panewki biodrowej), kontuzje i urazy (w tym złamanie biodra), aktywny tryb życia, nadwaga, przebyte urazy, nadmiernie obciążanie stawu biodrowego, wrodzona dysplazja, zwichnięcia stawu biodrowego, hemofilia, choroba Perthesa, choroba Pageta, krzywica, osteomalacja, zaburzenia metaboliczne, zmiany w ukrwieniu głowy i szyjki kości udowej, przebyta terapia kortykosteroidami. Wszystkie te czynniki mogą powodować uszkodzenia struktur i zaburzać funkcje stawu, wywołując tym samym dolegliwości bólowe i prowadzić do ograniczenia jego ruchomości, do tego stopnia, że kłopotem staje się trudność w wykonywaniu takich czynności, jak zwykłe zakładanie skarpetek czy butów. Dlatego pogłębiające się z czasem zwyrodnienie jest w stanie skutecznie ograniczyć codzienną aktywność pacjenta.
Read more →Zespół trzaskającego biodra – Snapping Hip Syndrome (SHS) – jest dolegliwością polegającą na bolesnym, gwałtownym przesuwaniu się pasma biodrowo- piszczelowego nad krętarzem większym kości udowej, przy czym, niejednokrotnie przesunięciu temu towarzyszy słyszalny, charakterystyczny trzask. Jego składową jest także podrażnienie i przerost kaletki krętarzowej.
Dzieje się tak kiedy pasmo biodrowo-piszczelowe ulega pogrubieniu i przerostowi. Czasem, zamiast pasma, przeskakuje zgrubiały przyczep przedniej części mięśnia pośladkowego średniego, który łączy się z pasmem biodrowo-piszczelowym.
Zespół trzaskającego biodra uwidacznia się najczęściej w trakcie przywodzenia zgiętej w biodrze kończyny dolnej, w czasie jej skręcania na zewnątrz lub przy zginaniu i przywodzeniu uda. W cięższych przypadkach mogą wystąpić trudności z poruszaniem się, a towarzyszący chodzeniu ból jest efektem drażnienia zmienionej przez stan zapalny kaletki krętarzowej.
Read more →Skręcenie stawu skokowego jest niczym innym jak przekroczeniem fizjologicznego zakresu ruchu tegoż stawu. W wyniku tego urazu uszkodzeniu zwykle ulegają części miękkie, jak: torebka stawowa, więzadła i chrząstka stawowa. W odróżnieniu od cięższego zwichnięcia, skręcenie może przebiegać z rozerwaniem torebki stawowej i więzadeł, jednak bez przemieszczania względem siebie powierzchni stawowych.
Objawami skręcenia stawu skokowego są wówczas: silny, ostry ból, zlokalizowany głównie po stronie bocznej stawu, tkliwość uciskowa w miejscu urazu, krwiak, zmniejszona ruchomość stawu, niestabilność stawu.
Read more →Coraz częściej do poradni trafiają całkiem młode osoby uskarżające się na bóle szyi, głowy, bóle barków, karku czy okolicy międzyłopatkowej, a także na drętwienie rak. Choć przypadłość, o której mowa, nie otrzymała jeszcze swojej oficjalnej nazwy, została roboczo określona jako: szyja smatfonowa lub szyja esemesowa. Towarzyszący jednostce zespół bólowy jest pochodną wymuszonej pozycji ciała w trakcie korzystania z komputera, tabletu, a przede wszystkim z telefonu komórkowego. Uporczywa, długo utrzymywana pozycja, z pochyloną głową powoduje przeciążenie jednej grupy mięśni – zwykle mięśni obręczy barkowej, osłabiając przy tym inną – mięśnie szyi.
Read more →